Pınar Selek
Pınar Selek'e Tanığız

İstanbul-25/02/2015
İstanbul Medipol Üniversitesi'nde düzenlenen “bir ceza avukatının savunma stratejisi” başlıklı söyleşisinde Pınar Selek davası da konuşuldu İstanbul Medipol Üniversitesi'nde hukuk kültürü kulübünün organize ettiği “mesleki tecrübeler 3 - bir ceza avukatının savunma stratejisi” başlığı altında 25 şubat 2015 tarihinde hukuk öğrencilerine yönelik bir söyleşi düzenlendi. Av. Ayhan Erdoğan’ın konuşmacı olarak katıldığı ve yaklaşık iki saati aşkın süren söyleşide, savunma stratejilerinden örnekler verildi.
devamı...

AGOS - 03/02/2015
AİHM, Sosyolog Pınar Selek’in kötü muamele, adil yargılanma ve ifade özgürlüğü temelindeki başvuru dosyasını usulen reddetti. Selek'in avukatı Alp Selek, AİHM’nin, Anayasa Mahkemesi’ne yapılacak bireysel başvuru yolu tüketilmeden yapılan başvuruları prosedür olarak geri çevirdiğini belirterek, “Sonuçta AİHM, bizim açımızdan Türkiye’de hukuken aksi bir sonuç çıkarsa ve iç hukuk yolunun da tüketilmesi halinde, tekrar başvurma olanağını açık tutuyor” dedi.
devamı...

La dernière audience du procès de Pınar Selek a eu lieu vendredi 5 décembre à Istanbul. Elle et s’est achevée sur une nouvelle demande de condamnation à perpétuité pour cette sociologue turque vivant aujourd’hui en exil à Lyon et travaillant à l’ENS. Cliché d’un acharnement judiciaire brouillon et absurde, symbole de la répression que vivent aujourd’hui les intellectuels en Turquie.
devamı...

Pen International - 06/12/2014
The ongoing judicial harassment of Pınar Selek makes a mockery of the Turkish justice system, PEN International, PEN American Center, and German PEN said today. Selek, a Turkish sociologist and feminist, faces renewed charges of involvement in the 1998 Istanbul Spice Bazaar explosion after today’s hearing at the 15th High Criminal Court in Istanbul. Selek faces life in prison if found guilty.
devamı...

HÜRREM SÖNMEZ - www.diken.com.tr - 21/12/2014
rlar gider, hakimler gelir, mahkemeler değişir, aynı davadan üç kez beraat edilir, adalet beklenir. Böyle deniyordu dostlarının Pınar Selek için hazırladığı ‘Hâlâ tanığız’ başlıklı kısa videoda: “Geciktirilmiş adaletin bizatihi kendisi cezadır.” Pınar’ın adaleti arama hikayesi mi diyelim yoksa devletin Pınar’la meselesi mi? Zira Pınar Selek ve ona inanan tüm temiz yürekli insanların adaletin peşinde geçirdiği onca yıl devletin de bitmeyen bir intikam ve husumet hikâyesiydi aynı zamanda.
devamı...

Hikmet Çetinkaya - Cumhuriyet - 21/12/2014
Dördüncü kez aklandı önceki gün Pınar! 16 yıllık bir yargı süreci, üç beraati kabul etmeyen savcılar, yargıçlar... Benim ülkemde üç beraat kararına direnen savcılar... Hak ve hukuka vurulan darbe! Pınar Selek’in gençliğini çaldılar gençliğini... Hayatını çaldılar! Alp Selek, Pınar ve kız kardeşi hayata tutunmadılar, inadına sarıldılar!
devamı...

Ali Koç - 27/04/2014
Pınar hep Mimar Sinan Sosyoloji bölümü mezunu olarak bilinir ama Ankara’nın en karanlık yıllarında DTCF Sosyoloji bölümünde başlamıştır onun üniversite hayatı. Sınıf arkadaşım Pınar benim için ; DTCF’de öğrenci dernekleri faşistlerin elinde olduğu için birlikte Sosyoloji Öğrencileri Topluluğunu kurduğumuz,çarşamba söyleşileri ile o dönemin bütün akademisyenlerini üniversiteye birlikte davet ettiğimiz,sabahlara kadar Hegel’i tartışıp yazacağı romanın kahramanlarının peşinden koştuğumuz, ailemin ilk kez istanbullu bir kızın elinden çiğköfte yediği bir romantik bir dönemin simgesidir, ben arkadaşımın o güzel gülüşüyle insanların iyiliğinden başka birşey düşünmeyeceğinin canlı tanığıyım.
devamı...

Nadir Nadi Çelik-30/01/2013
Pınar Selek'ten vakit geçirilmeden özür dilenilmelidir. Keza, Pınar Selek'e karşı yargı eliyle itibarsızlaştırma ve cezalandırma gibi kirli tezgahı hazırlıyan odaklar tespit edilip derhal teşhir edilmeli ve yargı önüne çıkartılmalıdırlar.
devamı...
Şiddetin gölgesinde siyaset ve birey

Karin Karakaşlı - Agos Kitap - 16/05/2014
7-11 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen ‘Günümüz Dünyasında Şiddet, Siyaset ve Sürgün/Sürgünü Bozma’ konulu uluslararası konferans meseleyi dünyadaki farklı deneyimler üzerinden ele aldı. İşte şimdi bir hayli ses getiren bu konferans vesilesiyle yayımlanan özel bir kitap da konuyu daha derinlemesine düşünmek için bizlere bir fırsat sunuyor.
Masal bu ya!..

Güneş Yücel - İyi Kitap, Sayı 49 - 15/03/2013
Sosyolog, araştırmacı ve yazar Pınar Selek’in çocuklar için kaleme aldığı Siyah Pelerinli Kız masalı, çocuk edebiyatında çokça yer alan cadı imgelemini yeniden yorumluyor. İyinin, kötünün, umudun ve düş kırıklığının birlikteliğinde kurgulanan masal, çocuklar kadar yetişkinlerin dünyasına da açılıyor.
Özel Röportaj: Pınar Selek: “Masalını kaybeden insan, hayallerini de kaybeder”

Mehtap Doğan - www.sanatfilan.com - 24/01/2015
“Ben hayallerime tutunmak için masallarımı suladım hep. Çocukluğumdan beri zaten sürekli masal uyduruyordum, önce kızkardeşime, sonra tanıdığım herkese anlatmak için… Fırsatını bulup bir kısmını yazmak çok mutlu etti beni. Bir yandan da edebiyatla küçük de olsa bağımı sürdürmemi sağladı. Bilimsel analiz dilinin havasız bıraktığı edebiyat aşkım bu sayede nefes alabildi biraz. Yol Geçen Hanı’nı bu yüzden pek çok insan büyüklere masal olarak okumuş. Hoşuma gitti… Masal güzel şey.”
devamı...
'Beni kurban seçtiler'

Balçiçek İLTER- HT GAZETE -15/12/2014
BEN onu tanıdığımda lisede ablamdı... O ağız dolusu gülümsemesiyle gözlerini gözlerimizin içine dikerdi konuşurken. Sanki içimizi, beynimizi anlamaya çalışırdı. Herkesin tek tek... Anlama hissi, dokunma merakı bu noktaya getirdi Pınar’ı zaten. İtilen, kakılan, ötelenen herkese elini uzattı. Sonra da kendisini asla hayal bile edemeyeceği, hiçbirimizin, onu tanıyanların ismiyle yan yana getirmeyeceği bir davanın ortasında buldu.... Pınar Selek Mısır Çarşısı bombacısı!! İçeri girdi, işkence gördü, üç kez beraat etti, sonra karar Yargıtay tarafından bozuldu... “Papatya falı’’ gibi diye yazmıştı biri, bir gün bombacısın, ertesi gün değilsin... Pınar ile Fransa’dan konuştuk, önce telefonla sonra mail’le...
devamı...
Büyüttüğümüz Hediye

Pınar Selek, Amargi Feminist Dergi-23. Sayı
O doğduğunda daha bir buçuk yaşındaymışım. Gelmeden annem beni hazırlamış. Mayıs ayında doğacağını bildiğinden, bana “Anneler gününde hediye bekliyorum senden” diye tekrarlamaya başlamış. Erken konuşmaya başlamışım, ama hediye ne demek, nasıl alınır, bir türlü anlamamışım herhalde. Seyda’nın doğumu yaklaştıkça annem bana hediyeler vermiş, bak şu kadar zaman sonra sen de bana bir şey vereceksin demiş. Tarihleri aklımda tutamayacak kadar küçükmüşüm ama doğum yaklaştıkça annemin tekrarları çoğalmış. Sonra… Seyda gerçekten anneler gününde doğmuş. Masal gibi. Sonra beni hastaneye getirmişler, annemin üzerine bırakmışlar. Yanında bir bebek. Annem beni tutmuş ve tatlı sert bir ifadeyle sormuş: “Aldın mı hediyeni? Bugün anneler günü.” Ben çaresiz bir ifadeyle ve utançla bakmışım. Sonra tutmuş beni, sarılmış : “Bu sefer ben sana bir hediye aldım. Ömür boyu saklayacaksın onu. Ama bundan sonra her anneler gününde sen bana hediye alacaksın” demiş ve Seyda’yı bana uzatmış. Onun, benim en büyük hayat mükafatı olacağını anlamış gibi sevinçten çığlık atmışım. Yıllar, annemin üzerimize saldığı büyüyü azalacağına çoğalttı. Emek yaptı bunu. Emek. Biliyorum ki, sevgi emektir sözü çok gerçek.
devamı...
Hep alacaklıyız adaletten

Pınar Selek - Radikal 2 - 27/02/2011
Nevin Berktaş, Türkiye'yi AİHM'de mahkum ettirdi ve yazdığı kitap yüzünden hâlâ cezaevinde. Bir ülkeyi mahkeme ve cezaevlerinden okumak mümkün. Vitrinde ne olursa olsun, kostümsüz hakikat, cezalandırma kurumlarında dikilir, bakar gözlerimize. Biz onu her zaman görmeyiz ama. Çünkü mahkemeye düşmek, hele hapse düşmek hemen mesafesini uzatır önümüze. Uzaklaşır, uzaklaşırız. Uzakta onbinlerce insan var. Onbinlerce siyasi tutuklu. Çünkü Türkiye’de hâlâ, demokrasi mücadelesinin en yoğun hesaplaşması mahkeme salonlarında oluyor. “12 Eylül devam ediyor, o halde...” Yok, aman bu sözümü geri aldım. Yoksa yazar Nevin Berktaş gibi tutuklanırım.
devamı...
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Mahkeme Süreci Court Process