Pınar Selek
Haberler


T24 - Gökçen Tahincioğlu - 29 Haziran 2024
"Hayatımın bir polisiye filmine dönüşmesini sevmiyorum ve istemiyorum. Açıkça benim verdiğim adres ortadayken, gizli yaşıyormuşum, bir örgüt evi varmış gibi adres bulmalar... Şu çalışmaya bakın!"
devamı...

Gazete Duvar- Can Bursalı -28 Haziran 2024
İçişleri Bakanlığı, Pınar Selek’le ilgili mahkemeye yazı gönderdi ve PKK etkinliğine katıldığını iddia etti. Hedef gösterilen etkinliğin Fransız üniversitelerinin ortak festivali olduğu ortaya çıktı.
devamı...

BiaNet - Evrim Kepenek - 28 Haziran 2024
Mahkeme, Pınar Selek hakkındaki tutuklama ve yakalama kararının devamına karar verirken, Avukat Belen'in dosyaya sonradan eklenen belge hakkında da suç duyurusu yapılması yönündeki talebini de reddetti. Bir sonraki duruşma 7 Şubat 2025’te.
devamı...

Hala Tanığız Platformu - 28 Haziran 2024
Tam 26 yıldır sosyolog yazar, yol arkadaşımız Pınar Selek’i kuşatan Mısır Çarşısı kumpası davasının son duruşması ibretlik bir hamleye daha sahne oldu.
devamı...

BIA Haber Merkezi -25/06/2024
Pınar Selek'in yargılandığı dava, 28 Haziran Cuma saat 14:00’te İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Duruşmayı, dünyanın farklı ülkelerinden gelen akademisyen, hak savunucusu ve aktivistlerden oluşan uluslararası heyet de takip edecek.
devamı...

25/06/2024
Yurtdışından feminist, akademisyen, yazar, gazeteci, sanatçı, yayıncı, belediye başkan yardımcısı ve insan hakları savuncularından oluşan 273 imzacı ve 14 kuruluş, 28 Haziran tarihli duruşma için Pınar Selek’le dayanışma çağrısında bulundu.
devamı...

Hala Tanığız Platformu -25/06/2024
Pınar Selek’in şahsında nihai beraate sahip çıkmak hayat ve hakikat adına sorumluluğumuz ve umudumuz. Unutmuyoruz. Alışmıyoruz. Hep birlikte güçlüyüz ve mutlaka kazanacağız.
devamı...

Universite Cotedazur-Newsroom - 08.03.2024
Côte d'Azur Üniversitesi ile Nice ve Antibes-Juan-Les-Pins Belediyelerinin ortaklaşa düzenlediği "Sınırları Zorlayan Kadınlar" sergisi 8 Mart günü saat 14:00'te Nice'deki Place Garibaldi'de açılacak.
devamı...

Hâlâ Tanığız Platformu-29 Eylül 2023
Bu kimbilir kaçıncı basın açıklamamız. Dahası hukuk zemini ortadan kalkmış bir ülkede bu eşzamanlı yürütülen kaçıcı mücadele. Rakamlarla konuşalım mı? Sıfır suç, 25 yıl, 4 beraat eşittir Pınar Selek davası. 25 yıl, 4 beraat ve her seferinde beraatin bozulması üzerine kurulu bir işkence.
devamı...

Bir Aktivistin Gözünden - 29 EYLÜL 2023
devamı...

Evrim Kepenek-BiaNet-28 Eylul 2023
Özgürlüğünden mahrum bırakılmasına karşı verdiği büyük mücadele, tüm yargı mensuplarının, medyanın, siyasetçilerin "izlediği" nadir örneklerden.
devamı...

Ses ve Esitlik Dernegi - 21.09.2023
Sosyolog Pınar Selek’in yirmi beş yıldır bir hukuk cinayetine, aynı zamanda da bitmeyen bir adalet mücadelesine dönen davasının bir sonraki duruşması 29 Eylül Cuma 14.00’te görülecek. SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği podcast editörü Duygu İslamoğlu, Pınar Selek'in davasıyla dayanışma göstermek ve hissettiklerine SES olmak adına dava öncesinde bir söyleşi gerçekleştirdi.
devamı...

BiaNet Haber Merkezi - 26.09.2023
Sosyolog - akademisyen Pınar Selek’in yargılandığı dava 29 Eylül Cuma günü saat 14:00’te İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde.
devamı...

Turkey Beyond Borders-21.08.2023
Türkiye Feminist Hareketi Bize Ne Öğretiyor?
devamı...

17.07.2023- Ses ve Esitlik Dernegi
Fransa sokaklarında yaşanan isyan hareketi bu hafta üzerinde en çok konuştuğumuz konu oldu. 17 yaşındaki Nahel’in polis kurşunuyla öldürülmesinin ardından öfkeyle sokağa dökülen halk, “devrimlerin beşiği” Fransa’yı tarihi sorgulamalarla karşı karşıya getirdi. Burası gerçekten de devrimlerin beşiği mi? Hakları görmezden gelinen göçmenlerden yeni bir köle sınıfı mı kotarılmaya çalışılıyor? Kapitalist otoriter ülkeler neden sokaklarda ateşlerin yakılmasına seviniyor?
devamı...

01 Nisan 2023 - Hâlâ Tanığız Platformu
Yirmi beş yıl gibi Türkiye yakın tarihine denk gelen bu dönemde zorla kaybetmelerin, bombalamaların, faili meçhullerin, cezaevinde haksız yere rehin tutulanların mücadeleleri verildi. Hukuk, mahkeme salonlarında tecelli etmediğinde, temel haklar ihlal edildiğinde adaleti hep birlikte sokakta, meydanda, buluştuğumuz kalabalık toplantı salonlarında aradık. Birbirimize tutunduk. Birbirimizden güç aldık. Bu beraat onurumuzdur. Pınar Selek gururumuzdur. Bunun için buradayız. Basit aritmetik işlemleri hatrına buradayız. Toplama çıkarma işleminde toplamayız. Bizden Pınar’ı, Pınar’dan adaleti eksiltemeyecekler. Birbirimize eklenerek çoğalacağız bir ömür. Çarpma bölme işleminde çarpmayız. Bizi bölemeyecekler. İradelerimizi çarpa çarpa katlanacak gücümüz. Bu beraate gözümüz gibi bakıyoruz. O aynı zamanda bizim adil, özgür, eşit bir temelde kurulu bir hayat ve ülke hayalimiz. Bu beraat bizim ortak mücadelemiz. Burası aritmetiğin bittiği yer. Biz hayat için hesap soruyoruz. Hakikat için hesap soruyoruz. Ve elbette kazanacağız.
devamı...

31 Mart 2023 - T24 - Gökçer Tahincioğlu
2000 yılında tahliye edilen Selek, 2009’da Türkiye’den ayrıldı ve halen Fransa’da çalışmalarını sürdürüyor. Selek hakkında kırmızı bülten ve tutuklama kararı çıkartıldıktan sonra ilk duruşma yapılacak
devamı...

30 Mart 2023 - T24
50 yazar tarafından yapılan ortak açıklamada, çeyrek yüzyıla yayılan davanın geçtiği aşamalar hatırlatılarak, “Kesin bir beraat kararı çıkmasını bekliyoruz” dendi
devamı...

30 Mart 2023 -Bianet Haber Merkezi
Adalet Nöbeti'nde konuşan Pınar Selek'in avukatı ve babası Alp Selek, "Mahkeme bizi dinlerse lehe karar verir" dedi.
devamı...

30 Mart 2023-BİA Haber Merkezi
Avukatlar, İstanbul Çağlayan Adliyesi’ndeki Adalet Nöbeti’nde bu hafta Pınar Selek davasına çağrı yaptı, "Bir insana yapılan en büyük haksızlık 25 yıl süren bir yargılama yapmak demektir. Önümüzdeki günlerin yarından başlamak üzere adaletin tecelli edeceğine inanıyoruz" dedi.
devamı...

26 Mart 2023 -https://esitlikadaletkadin.org/
Pen Duygu Asena Ödülleri bu yıl, Pınar Selek, Gülseren Onanç ve Haluk Levent’e verildi. Adalet ve dayanışma ihtiyacına vurgu yapılan törende, Gezi tutsakları, Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş için de özgürlük mesajları verildi.
devamı...

18 mart 2023- BİA Haber Merkezi
osyolog Pınar Selek hakkındaki beraat yine bozuldu, tutuklama kararı çıkarıldı; “Mısır Çarşısı davası” 31 Mart’ta yeniden görülmeye başlıyor.
devamı...

11-03-2023 Ute MÜller Radio Zinzine
Marsilya belediyesinden Pinar Selek'e tam destek. Aralarında Marsilya Belediye başkanı Benoît Payan'ın yer aldığı çok sayıda delege 31 Martta Çağlayan Adliyesi'nde yapılacak duruşmayı izlemek için İstanbul'da olacaklar.
devamı...

Cumhuriyet -04 Mart 2023
Sosyolog Pınar Selek'in adı, öğretim üyesi olduğu Fransa'daki Cote d'Azur Üniversitesi'nin eğitim fakültesi kampüsüne verilecek.
devamı...

T24 -20.2.2023
2023 PEN Duygu Asena'nın bu yılki sahipleri Gülseren Onanç, Pınar Selek, Haluk Levent olacağı açıklandı
devamı...

Hala Tanığız Platformu
Çok Üzgünüz. Hepimizin başı sağolsun.
devamı...

KaosGL-23 Ocak 2023
“Siz Pınar'ı mahkûm edemezsiniz ama biz bir insana, ailesine ve uğruna mücadele ettiği herkese dayatılan bu insanlık dışı zulmü 25 yıldır her gün, her an mahkûm ediyoruz.”
devamı...

BiaNET-23 Ocak 2023
Sosyolog Pınar Selek hakkındaki beraat yine bozuldu, tutuklama kararı çıkarıldı; “Mısır Çarşısı davası” 31 Mart’ta yeniden görülmeye başlıyor.
devamı...

Hala Tanığız Platformu - 16 Ocak 2023
Muhalefetin komplolarla kriminalize edilmesinin en yaygın ve meşru karanlık yöntem olduğu Türkiye siyasal tarihine damgasını vuran 25 yıllık Mısır Çarşısı komplosunda yeni bir perde açıldı.
devamı...

Kısa Dalga- 16 Ocak 2023
Hakkında 'Kırmızı Bülten' çıkarılan Pınar Selek “Sahte belgelere dayalı bu sahte karar, seçimden önce gündeme sokulan karanlık senaryolardan sadece bir paragraf” dedi.
devamı...

22.06.2022 - Gazete Duvar
Sosyolog Pınar Selek'e Mısır Çarşısı davasında verilen beraat kararının Yargıtay tarafından bozulmasına karşı açıklama yapan Hâlâ Tanığız Platformu, "Pınar Selek’in beraatine dokunamazsınız" dedi.
devamı...

23 Haziran 2022- Cumhuriyet
Mısır Çarşısı’ndaki patlama nedeniyle 24 yıldır yargılanan, hakkında verilen 4 beraat kararı 4 kez bozulan sosyolog yazar Pınar Selek’in davasında beraat kararının tekrar bozulmasına ilişkin konuşan Avukat Seyda Selek, ''Dosya çok açık, beraat kararı dışında bir karar verilemez'' dedi.
devamı...

23.06.2022 - BiaNet
Hala Tanığız Platformu, Pınar Selek'e verilen beraat kararının bozulmasına dair açıklama yaptı: "Bu beraat bizim adalet, eşitlik ve özgürlük temelli bir hayat düşümüzün teminatıdır. Beraati ve Pınarımızı insan olmanın tüm onuruyla sahipleniyoruz."
devamı...

23.06.2022 - t24.com.tr
Mısır Çarşısı'ndaki patlamaya ilişkin Pınar Selek ve Abdülmecit Öztürk hakkındaki beraat kararı bozulmuştu
devamı...

22.06.2022
Mısır Çarşısı'nda davasında hakkında verilen beraat kararı bozulan Pınar Selek "Bu kararın hukukla hiçbir ilgisi yoktur. Bu haksızlığa karşı sonuna kadar mücadele edeceğim, edeceğiz" dedi.
devamı...

22.06.2022
Sosyolog-yazar arkadaşımız Pınar Selek’i 1998’den beri kuşatan Mısır Çarşısı başlıklı komplo, 25. senesinde beraat kararının bozulduğu haberleriyle maalesef bir kez daha gündemde. Gerekçeli karar avukatlara tebliğ edilmeden, UYAP sistemine dahi yüklenmeden basın yoluyla her nasılsa duyurulan bu akıl almaz gelişmeyi hiçbir şekilde kabul etmediğimizi ve beraat kararını sonuna kadar sahiplendiğimizi kamuoyuna duyurmak isteriz.
devamı...

03.10.2019
Sosyolog yazar Pınar Selek’e bir önemli ödül de İtalya’dan geldi. 2019 Akdeniz Kültür Ödülü uluslararası jürinin kararıyla sivil toplum dalında Selek’in oldu. Pınar Selek ödülünü 4 Ekim’de Cosence’ın Calabre şehrinde alacak. Carical Vakfı tarafından on üç yıldır düzenlenen Akdeniz Kültür Ödülü, Akdeniz kültürünün gelişmesine, eserleriyle ve yaptıklarıyla katkı sağlayanlara veriliyor. Alanının en itibarlı ödülü sayılan “Sivil Toplum” ödülü, uluslararası prestij sahibi olan ve eserleriyle “Akdeniz’in farklı kültürel ifadeleri arasındaki diyalogu güçlendiren” entelektüellerin mükafatlandırılmasını amaçlıyor.
devamı...

30/04/2018
BiaNet
Avrupa Komisyonu, Türkiye’deki AB Delegasyonu’nun Mısır Çarşısı patlamasından yargılanan ve dört kez beraat eden Selek davasını izleme ve raporlamaya devam edeceğini belirtti.
devamı...

07/04/2018 - T24
"Menderes döneminde de mahkemelere baskı vardı ama bugünkü daha fazla" Mısır Çarşısı patlaması davasında yargılanan Pınar Selek'in babası avukat Alp Selek, mevcut dönemin, tanık olduğu diğer darbe dönemlerinden daha baskıcı olduğunu söyledi. 60 yıl avukatlık yapan Selek, "Menderes döneminde de mahkemelere baskı vardı ama bugünkü daha fazla. Türkiye’de hukuk hukuk olmaktan çıktı. Adı hukuk ama içi boş. Bu hale gelince hukuka da itimat kalmadı" ifadesini kullandı.
devamı...

06/04/2018 -Hâlâ Tanığız Platformu
Sosyolog-yazar arkadaşımız Pınar Selek’i 1998’den beri kuşatan Mısır Çarşısı başlıklı komplo, 20 senenin ardından yeniden Yargıtay sürecinde. Tanrılar tarafından sürekli olarak bir kayayı dağdan yukarı çıkarmakla cezalandırılan ve her seferinde düşen kayayı yeniden sırtlaması gereken Sisifos’un tüyler ürperten hikâyesine benzettiğimiz bu süreçte Yargıtay aşamasındaki kaygı verici son bir takım gelişmeleri, kamuoyu ile paylaşma ihtiyacı hissediyoruz.
devamı...

05/04/2018
medyascope.tv
Gazeteci Merve Özçelik, Alp Selek ve Ayhan Erdoğan ile Pınar Selek davasının dünü ve bugünü konuştu.
devamı...

29/03/2018
Yaklaşık yirmi yıldır Pınar Selek’e, ailesine ve adaletin yerini bulmasını bekleyen bizlere, hepimize bir kâbus yaşatılıyor. Artık hukuk hatası, hukuk ayıbı olmaktan çıkıp hukuk cinayetine dönüşmüş bu dava yirminci yılına girdi.
devamı...
Etkinlikte, yerel sanatçılar performanslarıyla kendi mücadelelerini ifade ettiler.
devamı...
Fransa'da da, Pınar Selek’in yaşamını anlatan “Gölgenin Parlaklığı” adlı oyun sahnelecek...
T24 - 02.03.2017
devamı...

İstanbul - 28.01.2017
On dokuz yıldır psikolojik işkenceye dönüşen Pınar Selek davasında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, daha önceki mütalaasından farklı olarak Ocak 2017 itibariyle beraatin bozulması yönünde yeni bir talepte bulundu. Sosyolog yazar Pınar Selek, devlet komplosu olduğu yıllardır yerel mahkemelerde ve Yargıtay duruşmalarında defaatle kanıtlanan Mısır Çarşısı Davası’ndan bir değil, iki değil tam dört kere beraat etti. Bir hukuk devletinde elbette beraatin sayısı olmaz. Beraat, kesin hükümdür. Lakin, dört beraat sonrasında dahi sürdürülen bu cezalandırma hıncı hukuksuzlukla bile açıklanamaz. Bu dava devlet yapısı içerisindeki pek çok karanlık güç odağının hedefinde oldu. Son olarak da, Pınar Selek için ısrarla, hukuka aykırı bir şekilde, yangından mal kaçırır gibi kırmızı bülten kararı çıkarmaya yeltenen ve girişimleri ellerinde patlayan hakimlerle karşılaşmıştık. Bu hakimlerin şimdi FETÖ soruşturmaları kapsamında kendi davalarından ağırlaştırılmış müebbetle yargılandıklarını hatırlatmak, hukukun nasıl siyasete kurban edildiğini göstermesi açısından da ibretliktir.
devamı...

Karin Karakaşlı - Agos - 21.12.2015
Romanların, hikâyelerin tiyatroya uyarlanmasına alışığız da, söz konusu bir sosyoloji kitabıysa, buradan bir oyun nasıl ve neden çıkarılır? Sosyolog-yazar Pınar Selek’in ‘Sürüne Sürüne Erkek Olmak’ adlı araştırmasından aynı isimle bir oyun kotaran Tiyatro Alesta ekibi, aslında oyunları ile bu sorulara yanıt veriyor. Erk sisteminin oluşturulmasında ağırlıklı rolü bulunan zorunlu askerlik hizmeti sırasında yaşananları, doğrudan tanıklarından aktaran kitap, yıl boyu sahnelerde ve farklı şehirlerde izleyici ile buluşacak.
devamı...

BİAMAG- Elif Dumanlı - 24.10.2015
Neden tüm cadılar kadındır? Neden çirkindirler? Neden bilindik yerlerden uzakta, ulaşılmayacak yerlerde yaşarlar?
devamı...

www.cnnturk.com - 02.09.2015
CHP İzmir milletvekili Zeynep Altıok Akatlı, Fransa'da Pınar Selek'i ziyaret etti.Mısır Çarşısı'ndaki patlama sebebiyle defalarca beraat etmesine rağmen 17 yıldır hukuk mücadelesi veren Selek'le dayanışma duygularını paylaşan Zeynep Altıok, ziyaret sonrası şunları yazdı: "Tarih benzer deneyimlerle kendini yeniden üretiyor, örneklerle çoğalıyor. Acılar insanları birbirine yaklaştırıyor. İşkence tezgahlarından geçen, yakın tarihimizin en kabul edilemez, en ağır hukuksuzluğu ile mağdur edilen Pınar Selek ile buluşmak için Fransa'ya gittim. Farklı sebeplerle hukuk mücadelesine yıllarınızı verdik.
devamı...

Bayram Sarı - İndigo Dergisi - 08/03/2015
“Örneğin bir rahibeysen, fahişelik yapmakla suçlanırsın. Hayatını İslami değerlerin canlı tutulmasına adamış bir insansan, boynuna, içki ya da uyuşturucu tüccarı yaftası asılır. Ya da bir antimilitarist olarak bombacılıkla suçlanırsın! Ve bu öyle kriminal bir tarzda yapılır ki sen savunmaya itilirsin. Yani bir odağın üzerine yürürken, kendinle uğraşmaya başlarsın. Suçlamalar sürekli tekrarlanır, tekrarlanır…” (Pınar Selek, 2006)
devamı...

İstanbul-25/02/2015
İstanbul Medipol Üniversitesi'nde düzenlenen “bir ceza avukatının savunma stratejisi” başlıklı söyleşisinde Pınar Selek davası da konuşuldu İstanbul Medipol Üniversitesi'nde hukuk kültürü kulübünün organize ettiği “mesleki tecrübeler 3 - bir ceza avukatının savunma stratejisi” başlığı altında 25 şubat 2015 tarihinde hukuk öğrencilerine yönelik bir söyleşi düzenlendi. Av. Ayhan Erdoğan’ın konuşmacı olarak katıldığı ve yaklaşık iki saati aşkın süren söyleşide, savunma stratejilerinden örnekler verildi.
devamı...

AGOS - 03/02/2015
AİHM, Sosyolog Pınar Selek’in kötü muamele, adil yargılanma ve ifade özgürlüğü temelindeki başvuru dosyasını usulen reddetti. Selek'in avukatı Alp Selek, AİHM’nin, Anayasa Mahkemesi’ne yapılacak bireysel başvuru yolu tüketilmeden yapılan başvuruları prosedür olarak geri çevirdiğini belirterek, “Sonuçta AİHM, bizim açımızdan Türkiye’de hukuken aksi bir sonuç çıkarsa ve iç hukuk yolunun da tüketilmesi halinde, tekrar başvurma olanağını açık tutuyor” dedi.
devamı...

Çiçek Tahaoğlu - BİA Haber Merkezi İstanbul - 21/01/2015
Mısır Çarşısı patlaması davasında dördüncü kez beraat eden Pınar Selek hakkındaki gerekçeli kararı, kardeşi ve avukatı Seyda Selek bianet'e yorumladı.
devamı...

www.timeturk.com-20/01/2015
İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi, Pınar Selek ve Abdülmecit Öztürk hakkındaki beraat kararının gerekçesini açıkladı. Mahkeme, 24 sayfalık gerekçeli kararında, bilirkişi raporları arasındaki çelişkilere dikkat çekti. Kararda, olayın hemen ardından 8 bomba imha uzmanının olay yerinde yaptıkları inceleme sonucunda düzenledikleri olay yeri inceleme tutanağında, patlamadan sonra bomba unsuru veya patlayıcı maddeye rastlanılmadığının belirtildiği vurgulandı.
devamı...

Sosyolog yazar Pınar Selek’in ağırlaştırılmış müebbet istemiyle on altı yıldır yargılandığı ve dört kez beraat ettiği Mısır Çarşısı davasıyla ilgili gelenek değişmedi. Savcılık, 19 Aralık’taki dördüncü ve son beraati de hiç vakit kaybetmeden temyiz etti.
devamı...

Savcı, Pınar Selek hakkındaki beraat kararını temyiz etti. Dosya Yargıtay'a gidecek. Avukat Seyda Selek "Yaşadığımız süreç yorum yapmaya gerek olmayacak kadar açık. Umarız artık bu mağduriyet son bulur" diyor. Çiçek Tahaoğlu'nun haberi
devamı...

Çiçek Tahaoğlu İstanbul - BİA Haber Merkezi -19/12/2014
Mısır Çarşısı patlamasından yeniden yargılanmaya başlayan sosyolog Pınar Selek hakkında beraat kararı çıktı. Seyda Selek, "Bu aldığımız dördüncü beraat. Adalet böyle gelmez ama en azından mağduriyet ortadan kaldırıldı" dedi.
devamı...

HDP Hukuk Komisyonu, 19 Aralık'da görülecek olan Pınar Selek davasını adalet için takipte olduklarını açıkladı.
devamı...

İstanbul - 17/12/2014
Hakkında üç kez beraat kararı verildiği halde 16 yıldır yargılaması devam eden Sosyolog-Yazar Pınar Selek hakkında Koç Üniversitesi’nde İnsan Hakları Kulübü (EKUAL) tarafından “Bir Hak Mücadelesi: Pınar Selek’in 16 yıl Süren Davası” adında bir etkinlik düzenlendi.
devamı...

İstanbul - 14/12/2014
Koç Üniversitesi İnsan Hakları Kulübü Pınar Selek avukatlarından Ayhan Erdoğan, Hala Tanığız Platformu'ndan Şehlem Sebik ve Feminist-Trans oyuncu Esmeray'ın katılımıyla Pınar Selek'in hak mücadelesinin konuşulacağı bir seminer düzenliyor. Seminer, 16 aralık saat 17:00'de Koç Üniversitesi SOS Z27'de yapılacak.
devamı...

Zaytung: Bugüne dek üç kez beraat verilen, bir kez de Yargıtay tarafından usulen bozulan Sosyolog Pınar Selek davası, bugün İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden görüldü. Savcılık makamının ağırlaştırılmış müebbet istediği duruşmada; hakim, mevcut hukuk sistemi içerisinde daha fazla yol alınamadığını işaret ederek dosyanın Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na sevkine karar verdi. PFDK’nın Pınar Selek’e en az 3 maç ceza vermesi bekleniyor…
devamı...

İstanbul - 05/12/2014
Sosyolog yazar Pınar Selek’in Mısır Çarşısı patlamasından sorumlu tutularak yargılandığı davanın son duruşması 5 Aralık Cuma günü İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada Cumhuriyet Savcısı esas hakkındaki mütalaasını sundu. On altı yıldır devam eden davada yargılamaya yeni katılan savcı somut herhangi bir delile dayanmadan ve herhangi bir gerekçe de göstermeden Pınar Selek hakkında ağırlaştırılmış müebbet talebini yineledi.
devamı...

PEN Türkiye Merkezi - 04/10/2014
Barış aktivisti bilim insanı ve PEN üyesi yazarımız Pınar Selek ile ilgili yakalama kararının kaldırılmasını olumlu bir adım sayarak sevinçle karşılıyoruz.
devamı...

İstanbul
Pınar Selek’in on altı yıldır yargılandığı davada, Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin müebbet hapis kararını bozmasından sonra İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nde ilk duruşma bugün görüldü. Bayram ve resmi tatil olmasına rağmen oldukça kalabalık bir grup duruşmayı izlemeye geldi. Grubun kalabalık olması gerekçesiyle duruşma büyük salonda görüldü.Uluslar arası İnsan Hakları Federasyonu, Uluslar arası Yazarlar Birliği Genel Merkezi ve ABD temsilcileri, Strazburg Belediyesi Başkan Yardımcısı, Strazburg Üniversitesi Başkan Yardımcısı, milletvekilleri, sanatçılar, aydınlar, LGBT ve feminist aktivistler ile insan hakları örgütlerinin temsilcilerinin izlediği duruşmada, Pınar Selek’i yaklaşık otuz avukat temsil etti. Özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasıyla birlikte davayı ilk defa gören İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtay’ın Pınar Selek hakkında verilen müebbet hapis cezasını bozmasına ilişkin kararına uydu. Böylece Pınar Selek hakkında verilmiş olan mahkumiyet kararı ortadan kalkmış oldu.
devamı...

bir kez daha 3 Ekim 2014 Cuma günü 09:30’da Çağlayan Adliyesi önünde basın açıklamamız için biraraya geliyoruz. Bunca yıl içinde edindiğimiz şiarla haykırıyoruz: Nihai beraate kadar bu dava bitmez.
devamı...
Tam on altı yıldır gıyabında örülen Mısır Çarşısı komplosundan yargılanan ve hakkında verilen üç beraat kararı sonrası ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan sosyolog-yazar Pınar Selek’in, Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde 30 Nisan’da görülen temyiz duruşmasının kararı 11 Haziran Çarşamba günü açıklanıyor. devamı...

İstanbul - 13/06/2014
Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin 11 Haziran 2014 tarihinde açıkladığı Pınar Selek davasına ait müebbeti bozma kararının ardından Hala Tanığız Platformu'nun saat 19:00'da Tünel meydanında yaptığı basın açıklaması metni:Tam on altı yıldır Pınar Selek ismi etrafında mahkeme kapılarında, toplantı salonlarında, sokaklarda ve meydanlarda bir adalet feryadı yükseltiyoruz. Biliyoruz ki, on altı yıl sonra gelen adalet, adalet değil; olsa olsa hayat hakkı ihlalinin fena halde gecikmiş telafisidir.
devamı...
Pınar Selek davasında Yargıtay 9. Ceza Dairesi kararını 11 Haziran’da verecek. İnsan hakları savunucuları mahkemeyi izleyecek. devamı...

İstanbul
Tam 16 yıldır gıyabında örülen komplo ile bir hukuk işkencesine maruz bırakılan sosyolog-yazar Pınar Selek davasında sona yaklaşılıyor. 30 Nisan’da Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nde görülen temyiz duruşması ardından mahkeme kararını 11 Haziran 2014 Çarşamba günü açıklayacak. Hala Tanığız Platformu Yargıtay tarafından açıklanacak karar öncesi Pınar Selek ile bir adalet nöbeti ile dayanışıyor. 7 Haziran cumartesi 11:00 – 21:00 arası Galatasaray Lisesi önünde tutulan nöbette “ya beraat ya beraat” talebi şarkılar, şiirler, danslar, Pınar Selek'in kitaplarından masallar ve okumalarla haykırıldı.
devamı...

7-8 Haziran haftasonu 11:00-21:00 arası şarkılar, danslar, Pınar Selek'in kitaplarından masallar ve okumalarla Galatasaray Lisesi önünde nöbet tutacak bir kez daha "ya beraat ya beraat" talebimizi haykıracağız.
devamı...

İstanbul - 29/05/2014
Düşünce Suçu(!?)na Karşı Girişim'i, İstanbul Bilgi Üniversitesi İnsan Hakları Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Şeffaflık Derneği'nin ortaklaşa düzenlediği Dünyada ve Türkiye'de Şeffaklık başlıklı buluşma 24-25 Mayıs tarihlerinde Bilgi Üniversitesi Santal Kampüsü'nde yapıldı. Bu yıl 9.cusu yapılan Düşünce Özgürlüğü için İstanbul Buluşması, bu alanda çalışan Uluslararası Af Örgütü, İnsan Hakları İzleme, Freedom House, Uluslararası PEN, Article 19, Sınır Tanımayan Gazeteciler, Uluslararası Yayıncılar Birliği, Gazetecileri Koruma Komitesi vs. Gibi kurumların sürekli katılımıyla sürdürülen bir çalışma.
devamı...

İstanbul - 12/05/2014
İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü birinci sınıf öğrencileri, Pınar Selek için ders saatlerinde özel bir buluşma düzenledi. Hâlâ Tanığız Platformu’ndan yazar Karin Karakaşlı’nın katıldığı ve 12 Mayıs Pazartesi günü gerçekleşen etkinlikte sosyolog yazar Pınar Selek’in 11 Haziran’da Yargıtay tarafından kararı açıklanacak davasının 16 yıllık süreci bütün ayrıntıları ile ele alındı. Öğrenciler aynı zamanda Selek’in bilimsel çalışmaları ile ilgili söz alırken akademik özgürlüklere ilişkin çeşitli simgeler üzerinden verilen gözdağı üzerinde de yoğunlaştılar. Davanın takibi açısından dayanışma ilan edilen buluşma karşılıklı soru cevaplarla sohbet ortamında noktalandı.
devamı...

ANKA - 04/05/2014
El Cezire, tanınmış İngiliz uluslararası suç hukuku uzmanı, Lahey'deki Uluslararası Suç Bürosu üyesi Toby Cadman'ın Pınar Selek davasına ilişkin geniş bir değerlendirmesini yayınladı.
devamı...

İstanbul - 30/04/2014
Son duruşma dahil on altı yıllık bu hukuk işkencesine tanıklık eden hepimiz şimdi Yargıtay’ın ağırlaştırılmış müebbet kararını bozmasını bekliyoruz. On altı yıl sonra gelen adalet adalet değil, olsa olsa insanlık suçu halini almış hayat hakkı ihlalinin çok gecikmiş telafisidir. Acilen bu telafiyi talep ediyor, Pınar Selek’in şahsında sistemi sorgulayan, dışlanmış kesimleri anlamaya ve anlatmaya çalışan bütün muhaliflerin çabasını bir kez daha selamlıyoruz. Pınar Selek’e nihai beraat verilene kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz.
devamı...

İsmail Saymaz - Radikal - 30/04/2014
Yargıtay 12. Ceza Dairesi’nde görülen temyiz duruşması için Selek’in avukatlarından Ayhan Erdoğan, görsel bir sunum hazırladı. Mısır Çarşısı’nda, bomba değil, tüp patlaması meydana geldiğini savunan Avukat Erdoğan, karikatürist Ali Murat Erkorkmaz’ın hazırladığı animasyonu duruşmada izletti.
devamı...

CNNTürk - 30/04/2014
Mısır Çarşısı patlaması davasında hakkında verilen üç beraat kararı da Yargıtay tarafından bozulan ve daha sonra da ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Pınar Selek'in, Yargıtay 9. Ceza Dairesi'ndeki temyiz duruşması bugün yapıldı. Mahkeme kararını 11 Haziran'da verecek.
devamı...

İstanbul - 30/04/2014
Türkiye’de 30 yıllık çok kanlı bir savaşa, binlerce insan kaybına, sönen ve söndürülen hayatlara yol açan Kürt Sorunu, zor ve zahmetli bir Barış ve Çözüm süreciyle yol alırken, halen o dönemin ağır bedellerini ödemeye devam eden nice insanlar var. Sosyolog Pınar Selek de o savaş döneminin mağdurların biri.
devamı...

Arzu Çakır MORIN / PARİS- Hürriyet - 28/04/2014
Beraatimi geri alana kadar mücadelemi sürdüreceğim. Burada çok iyiyim ama anılarım, dostlarım ve canlarımın olduğu yere, ülkeme dönmek için elimden geleni yapacağım. Yargıtay’dan olumsuz bir karar çıkması halinde Anayasa Mahkemesi’ne başvuracağız.
devamı...

Evrensel-29/04/2014
Ankara'da akademisyenler, yarın Yargıtay 9. Ceza Dairesinde görülecek olan, akademisyen Pınar Selek davasının temyiz duruşmasıyla ilgili bugün A.Ü. Siyasal Bilgisi Fakültesi (SBF) önünde basın açıklaması yaparak, adalet çağrısında bulundu.
devamı...

On altı yıl sonra gelen adalet, adalet değil; olsa olsa hayat hakkı ihlalinin fena halde gecikmiş telafisidir. Herkesi bu haklı mücadeleye güç katmak ve nihai beraati talep etmek üzere 30 Nisan Çarşamba 08:30’da Güven Park’taki basın açıklamasına ve ardından 09:00’da Yargıtay 9. Ceza Dairesi’ndeki duruşmaya çağırıyoruz.
devamı...

Ankara - 27/04/2014
Yaklaşmakta olan duruşma öncesi Pınar Selek davası için bir etkinlik de Ankara’da gerçekleşti. 26 Nisan Cumartesi günü Ankara Üniversitesi SBF İnsan Hakları Merkezi ve Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi tarafından üniversitenin Aziz Köklü Konferans Salonu’ndaki ‘Yargıyı Yargılamak- Cezasızlık ve Siyasi Davalar’ başlıklı etkinlikte ‘Pınar Selek Duruşmasına Doğru: Siyasi Davalar ve Adil Yargılanma’ paneli yapıldı. Özkan Agtaş’ın moderatörlüğündeki etkinliğe Orhan Gazi Ertekin, Oya Aydın ve dava avukatlarından, Hâlâ Tanığız Platformu Yurtdışı Basın Sözcüsü Yasemin Öz katıldı. Dinleyicilerin sorularla yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte davadaki hukuksuzluklar ayrıntılarıyla ele alındı. Panel sonrası akşam Yüksel Caddesi’nde yapılan basın açıklaması ile de 30 Nisan Çarşamba günü Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde görülecek temyiz duruşmasına katılım çağrısı yapıldı.
devamı...

Cumhuriyet - 28/04/2014
Ege Üniversitesi Sosyoloji Kulübü ile Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi(AÜSBF) İnsan Hakları Merkezi ve Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Sosyolog Dr.Pınar Selek‘in 30 Nisan 2014 Çarşamba günüYargıtay’daki duruşması öncesinde iki ayrı panel düzenliyor.
devamı...
Sosyolog-yazar Pınar Selek’e yönelik on altı yıllık Mısır Çarşısı komplosu ve hukuk cinayeti 30 Nisan Çarşamba günü saat 09:00’da Ankara’da Yargıtay 9. Daire’de görülecek temyiz duruşması ile çok önemli bir eşiğe geliyor. Herkesi bu haklı mücadeleye güç katmak ve nihai beraati talep etmek üzere 30 Nisan Çarşamba 08:30’da Güven Park’taki basın açıklamasına ve ardından 09:00’da Yargıtay 9. Ceza Dairesi’ndeki duruşmaya çağırıyoruz. devamı...
Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu (FIDH) Pınar Selek davası ile ilgili raporunu açıkladı. Pınar Selek davası raporu, federasyonun spesifik bir davaya ilişkin olarak yayınladığı ilk rapor olma özelliğini taşıyor. devamı...
AÜ SBF İnsan Hakları Merkezi ve Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Pınar Selek'in 30 Nisan'da Yargıtay'da görülecek duruşması öncesi 26 Nisan 2014 Cumartesi günü saat 13:00'de "Yargıyı Yargılamak: Cezasızlık ve Siyasi Davalar" paneli düzenliyor. devamı...
Mısır çarşısı davasından yargılanan sosyolog – yazar Pınar Selek için Yargıtay'da görülecek duruşması öncesi Ege Üniversitesi Sosyoloji Kulübü tarafından bir panel düzenlenecek. devamı...

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Türkiye Masası Şefi Jean-Christophe Filori, sosyolog Pınar Selek'in çarşamba günü görülecek Yargıtay'daki duruşması öncesi Selek'in avukatına destek mektubu gönderdi.
devamı...

Londra -18/04/2014
16 yıldan bu yana sosyolog-yazar Pınar Selek’e karşı örülen devlet komplosuna karşı ve adaletin tecellisi için mücadele veren Hala Tanığız Platformu, 12 Nisan’da Pınar Selek için Uluslararası bir Eylem günü düzenlendi.
devamı...

12 Nisan'da NarrBar'da düzenlediğimiz Pınar Selek'le Dayanışma gecesinde bir araya gelen çok renkli ve uluslu topluluk, Pınar'ın bu şehirde geçirdiği üç yılın bir özeti gibiydi adeta. Üç gün öncesinden hazırlıklarına başladığımız gece için müzisyen Petra Nachtmanova ve Adır Jan Tekin Band'a 'gelir misiniz?' diye sorduğumuzda, 'Pınar için tabii geliriz' dediler. Petra Alman, saz çaldı bize, türkçe, kürtçe şarkılar söyledi. Adır Jan Tekin Band kürtçe, quir müzik yapan Berlin'in tanınmış müzik gruplarından. Pınar için söylediler şarkılarını. Bunları niye sayıyorum; Pınar artık yaşamadığı bir şehirde bu kadar farklı kimliği, insanı bir araya getirebiliyor! 'Çook tehlikeli' değil mi? Sonra mor balonlar bulduk salonda, 'Pınar Selek'le dayanışmayla' notuyla. Her bir balona Pınar için dileklerimizi yazıp, havalandırdık.
devamı...

Söylemek istediğinizi kağıtlara yazın, fotoğrafınızı çekin, #pinarselekyalnizdegil hashtag’iyle sosyal medyada (twitter, facebook) paylaşın.
devamı...

Talebimiz çok açık: Pınar Selek’in beraatini geri istiyoruz. Arkadaşımız Pınar’ı da gülmek, dans etmek, isyan etmek, yaşamak, çalışmak ve aşık olmak üzere burada yanı başımızda istiyoruz. Hepsi bu kadar.
devamı...
AB Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 1998'de Mısır Çarşısı'ndaki patlama ile suçlanan Pınar Selek'in, 'böyle bir olaya karışmadığını ve suçsuz olduğunu' savundu devamı...

Burcu Karakaş - 09.04.2014 - Milliyet
Pınar Selek davasında olduğu gibi, uzun yıllar süren davalar AB standartları çerçevesinde kabul edilemez olmasının yanı sıra endişe verici bir durum arz ediyor
devamı...

Temyiz duruşması 30 Nisan 2014'de saat 09:00'da Yargıtay'da görülecek. Pınar Selek'le dayanışmak isteyen herkesi 12 Nisan 2014 saat 13:00'de Beyoğlu, Galatasaray Lisesi önünde gerçekleştireceğimiz basın açıklamasına bekliyoruz.
devamı...

Hem "hala tanığız" diyen insanlar olarak bir araya gelip memleketten üstümüze çöken kötü ruh halini dağıtalım hem de platform ile dayanışalım diyerek bu özel geceyi düzenlemeye karar verdik. Siz yoksanız bir eksik kalırız.

Hala Tanığız Platformu devamı...


Burcu Karakaş - Milliyet-12.03.2014
Mısır Çarşısı davasından 3 kez beraat etmesine rağmen yeniden ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan sosyolog Pınar Selek, Fransa’daki Strasbourg Üniversitesi’nde 3 senedir sürdürdüğü doktora çalışmalarını geçtiğimiz hafta bitirdi
devamı...
Avrupa Parlamentosu son Türkiye raporunda hukuk sistemindeki eksiklere dikkat çekiyor. devamı...
İnsan hakları savunucusu Pınar Selek, Strasbourg Üniversitesi'nde üç senedir sürdürdüğü doktora çalışmasını sonuçlandırdı. devamı...

Al Jazeera - 21/02/2014
Mısır Çarşısı patlaması sanıklarından sosyolog Pınar Selek hakkında mahkemenin 6 ay önce talep ettiği kırmızı bülten kararını Interpol reddetti.
devamı...

T24 - 21/02/2014
Interpol, sosyolog Pınar Selek hakkındaki uluslararası arama emrini kaldırdı. Kırmızı Bülten’in geri çekilmesiyle birlikte, 1998 yılında yedi kişinin ölümüyle sonuçlanan Mısır Çarşısı’ndaki patlamadan sorumlu tutularak Ocak 2013′te ağırlaştrılmış hapis cezasına çarptırılan Selek’in Fransa’dan iadesi imkansız hale gldi.
devamı...

01/02/2014
ABD'den yayın yapan uluslararası internet dergisi Sampsonia Way’ın sürgündeki yazarlar için düzenlediği panelin katılımcıları arasında Pınar Selek de yer aldı. 30 Ocak Perşembe akşamı online gerçekleşen bir saatlik panele Pınar Selek’in yanı sıra Cüneyt Ayral ve Necati Abay katılırken, etkinliğin moderatörlüğünü de Pen Türkiye Genel Başkanı Tarık Günersel üstlendi. Paneli aşağıdaki linkten izlemek mümkün:
devamı...
'Pınar Selek Dayanışma Platformu' Derneği, Strasbourg Belediyesi, Strasbourg Üniversitesi ve sivil toplum derneklerin ortak organize ettikleri 'Pınar Selek basın toplantısı, Esplanade semtindeki kültür salonunda yapıldı. devamı...

Ekinsu Devrim DANIŞ, Evrensel, 02.01.2014
‘Kent’ ana başlıklı Sosyoloji Günleri yaklaşırken; ODTÜ’yü, toplumu, gençliği ilgilendiren her olaya sözünü sakınmadan söyleyen Sosyoloji Topluluğu’yla, gündeme, sosyolojiye, topluluğa dair keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.
devamı...

Ceren BÜYÜKTETİK - Bir Gün - 2.1.2014
Yargıtay Başsavcılığı Selek hakkındaki müebbetin onanmasını istedi. Avukatı ve babası Alp Selek, daha önce beraatı onayan başsavcılığın görüş değiştirmesini anlayamadıklarını belirtti. Selek ise aylar önce açıklanan kırmızı bülten ve iade talebininin ısıtıp yeniden basına servis etmesi boşuna değilmiş demekki" dedi
devamı...

T24 - Prof. Dr. Samim Akgönül- 02.01.2014
Pınar Selek davası özelinde adalet mekanizmalardaki çürüme ve birbirine rakip kadrolar Devlet’le toplum arasındaki sözleşmeyi gittikçe feshetmektedir
devamı...
Yargı ile ilgili kamuoyunda tartışmalar sürerken, hukukun her geçen gün yara aldığı bir dönemde, yılın ilk çalışma günü, Yargıtay Başsavcılığı’nın Pınar Selek hakkında İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının onanması yönünde mütalaa verdiği basında yer aldı. devamı...

Bilge TERZİOĞLU - İstanbul - BİA Haber Merkezi 21 Aralık 2013
Pınar Selek, iyi bir örnek. Davada bomba yoktur raporu varken bomba patlatmadığını ispat edemediği için bombasız bombalama cezası alan birini dinlediğinde “ironi” olayını hemen çözer.
devamı...

Çanakkale Olay
16.12.2013
İnsan Hakları Derneği’nin organize ettiği ‘Barışamayanlar; vicdan, adalet, hukuk’ konulu panel yoğun ilgi gördü.
devamı...
Koç Üniversitesi Toplum ve Düşünce Topluluğu 19 Aralık Perşembe - Koç Üniversitesi Öğrenci Merkezi B328'nde (Oda Tiyatrosu) Esmeray'ın 'Bizim Atölye' oyununu düzenliyor ardından yargı süreci devam eden Pınar Selek davası hakkında Esmeray, Av. Ayhan Erdoğan ve Doç. Dr. Maya Arakon'la bir şöyleşi yapıyor. devamı...
18 Aralık 2013 Çarşamba günü Öğrenci Merkezi Forum Alanında Özyeğin Üniversitesi Kadın Çalışmaları Kulübü, ÖzÜ İnsan Hakları Kulübü ve Tiyatro Kulübü ortak etkinliği olarak Esmeray Bizim Atölye oynu ve ardından Pınar Selek İçin Adalet Paneli düzenleniyor. devamı...
İnsan Hakları Derneği Çanakkale Şubesi, İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası kapsamında 14 Aralık 2013 Cumartesi günü Akol Otel Konferans Salonu’nda ‘Barışamayanlar; Vicdan, Adalet, Hukuk’ isimli bir panel düzenleyecek. devamı...
Sosyolog yazar ve düşünür Pınar Selek, toplumun öteki haline getirilmiş dışlanmış gruplarına, transeksüellerine, fuhuş çalışanlarına, çocuk işçilerine, sokak insanlarına yüzünü döndüğü araştırmaları sebebiyle , egemen kötülerin canını sıkmış olmalı ki şu anda ülkesinde ve okulunda bilim yapamamaktadır. İnsan haklarına olan inancının sonuçlarını, bir insan olarak ağır bedellerle ödemek zorunda bırakılmıştır. devamı...
Bu komplo açığa çıkmadan, kimse yüzleşmeden bahsedemez devamı...

Yoğurtçu Parkı Çalışma Grubu Sunar: "Patikalar ve Dikenli Yollar: Pınar Selek Davası"
30 Kasım 2013, Cmt,
19:00 "Bizim Atölye", Tiyatro, Esmeray
20:00 Panel:
Seyda Selek - Pınar Selek'in Kardeşi ve Avukatı
Karin Karakaşlı - Yazar, Hala Tanığız Platformu
Esmeray - Tiyatrocu, Köşe Yazarı
devamı...
Bilgi Üniversitesi’nde 23 Kasım Cumartesi günü “Cezasızlığa Son” paneli düzenlendi. Prof. Dr. Turgut Tarhanlı’nın yaptığı açılış konuşmasıyla başlayan panelde cezasızlığın hukuksal, toplumsal boyutu, yasal dayanakları, medyanın cezasızlık konusuna etkileri alındı. devamı...

Etkin Haber Ajansı / 23 Kasım 2013 Cumartesi
Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü'nde düzenlenen etkinliğin üçüncü bölümünde, ilk olarak Mısır Çarşısı patlaması nedeniyle müebbet hapis cezasına çarptırılan Pınar Selek'in kardeşi Av. Seyda Selek konuştu
devamı...
20 Kasım Nefret Mağduru Trans Bireyleri Anma Günü dolayısıyla düzenlenen dört günlük programda Pınar Selek’in ‘Maskeler Süvariler Gacılar’ kitabına konu olan Ülker Sokak deneyimi de tartışılacak. devamı...
Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü Mahkeme Salonu bu Cumartesi 23 Kasım’da Cezasızlığa Son etkinliği düzenliyor. devamı...

Ömür Şahin Keyif - Bir Gün - 11.11.2013
Mısır Çarşısı davasından çıkan üç beraat kararına rağmen yargılanmaya devam eden ve sürgünde yaşamak zorunda kalan feminist Sosyolog Pınar Selek “Mutlu kadınlara dayanamayan bir iktidarla boğuştuğumu hissediyorum. Bir cadı gibi” diyor
devamı...

Yoğurtçu Parkı Pınar Selek Çalışma Grubu, Pınar Selek'in yazılarını tartışıyor. Seçtikleri ilk metin mağduriyet politikası ve özgürlük üzerine. 13 Kasım Çarşamba, 19:30, Don Kişot Sosyal Merkezi, Yeldeğirmeni, Kadıköy
devamı...

Karin Karakaşlı - Radikal 2- 03/11/2013
Sistemin canını yakmak ancak, birlikte oyun bozmakla mümkün. İfşa etmek ve gülmekle. İnadına yaptığına devam etmekle. Pınar Selek hep bunu başardı. O çok sevdiği ülkesine tek laf ettirmedi. Bu haliyle Batı'nın göçmen ve sürgün anlayışını da sarstı ve sorgulattı
devamı...
Ötekilerin Postası kuruluşunun 1. yılında Nar Ödülleri gecesini düzenledi. Gecede 'Nar Çiçeği Ödülü' söylenmeyen, konuşulmayan, gizlenenleri araştırdığı ve dışlanan farklı toplumsal grupların en zorlu mücadelelerinde yanlarında olduğu için sosyolog yazar Pınar Selek'e verildi. devamı...

2 Kasım 2013 Cumartesi günü Yoğurtçu Parkı Pınar Selek Çalışma Grubu'nun davetiyle Pınar Selek'in "Barışamadık" kitabı üzerinden "Gezi Direnişi, Şiddet Karşıtlığı ve Barış" tartışması devam etti.
devamı...

Strasbourg Üniversitesi Rektörü Alain Beretz'in, Ecole Normale Supérieure tarafından 4 Ekim'de Sosyolog Pınar Selek'e onursal doktora verildiği törende yaptığı konuşmadan: "Akademik özgürlük, daha önceki nesillerin, bazen hayatları pahasına olsa da, savunmak ve kazanmak için uğruna mücadele ettikleri bir ayrıcalıktır. Dün Marc Bloch’la ya da bugün Pınar Selek’le, kardeşlik, angajman, cesaret ve nefretin reddi gibi temel değerlerimize sadık kalmalıyız. Bu cesur direniş olmasaydı, Üniversitenin ve Clemont-Ferrant şehrinin, tarihin en karanlık saatlerinde, topluluğumuza cömertçe sunduğu sığınak olmasaydı, bugün sahip olduğumuz hak ve özgürlüklere sahip olamazdık. O zaman bulduğumuz sığınağı Pınar Selek’e sunma sırası bizdedir. Bu yüzdendir ki sembolik olarak Pınar Selek’i, ona akademik bir sığınak sağlayarak, üniversitemizin koruması altına aldım. Bu neolojizm, özgür, yenilikçi ve yaratıcı bir düşünceyi korumak adına her türlü çabayı gösteren tüm üniversitelerin eski geleneğine dayanır!"
devamı...

25 Ekim Cuma akşamı Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi'nde Hala Tanığız Platformu ve Yoğurtçu Parkı Pınar Selek Atölyesi Çalışma Grubu'nun ortaklaşa organize ettiği ‘Gezi Direnişi, Şiddet Karşıtlığı ve Barış - Bir Pınar Selek Atölyesi’ başlıklı bir etkinlik düzenlendi. Hala Tanığız Platformu'ndan Yeşim Başaran ve Senem Donatan'ın moderatörlüğünde ilgili bir kalabalığın katılımıyla gerçekleşen atölyede, Gezi direnişine dair bireysel ve toplu deneyimler sosyolog-yazar Pınar Selek’in ‘Maskeler, Süvariler, Gacılar’ ve ‘Barışamadık’ kitaplarından hareketle tartışıldı.
devamı...

Pınar Selek İstanbul'a özlemini "Kimsesiz Aşk" isimli bir şiirle ifade ederek İstanbul'daki dostlarına gönderdi.
devamı...
Sosyolog yazar Pınar Selek bir kitabıyla daha Almancada. devamı...

Sercan Engerek - Radikal Blog- 30.08.2013
Bir insan, yargılandığı davadan 3 kere berat almasına rağmen onun hâlâ suçlanması nasıl bir şeydir?
devamı...

Şiddete karşı mücadelemizi bir de anti-militarist, feminist sosyolog Pınar Selek'in ‘Barışamadık’ ve ‘Maskeler, Süvariler, Gacılar’ kitaplarının izinde okumak istiyoruz. Ne de olsa o, sokağın ve dayanışmanın gücüne çok önceden inanmış, düzenin bireyi edilgen kılma mekanizmalarını bir bir ifşa etmişti. Şimdi tartışmayı genişletme, daha fazlası için ilham ve güç bulma zamanı.
25 Ekim, Cuma, 20:00'da Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi'nin 3. katında yer alan salonda toplanıyoruz.
devamı...
Günün Sözü:
09/10/1013
Kişisel tarihimde, özgürlük düşleri kurarken ve tüm hayatı anlamaya çalışırken, feminist oldum. Kendi dışımdaki varlıklarla ilişkimi sorgularken. Bu sorgulamada cinsiyetçiliğin ne olduğunu ve nasıl işlediğini görmeye başladım. İlk anladığım şey, feminizmin kadın hakları savunuculuğu değil, bir özgürlük felsefesi ve politikası olduğuydu. - Pınar SELEK
devamı...

Sosyolog Pınar Selek'e Fransa'nın en önemli eğitim kurumlarından Lyon'daki Ecole Normale Supérieure tarafından onursal doktora verilecek.
devamı...

Hala Tanığız Platformu Uluslararası Sözcüsü Av. Yasemin Öz, Roma Barosuna bağlı çalışan ceza avukatları tarafından kurulan Camera Penale di Roma’nın daveti üzerine 19 Eylül tarihinde Roma’da ceza avukatlarının dinleyici olarak katıldığı bir söyleşi verdi.
devamı...

Sosyolog Selek Her buluşma, değişik etkinliklerde gördüğüm dayanışmadan büyük güç alıyorum. Yalnız olmadığımı hissediyorum. Bu gece deneyimli gazeteci Aubenas'ın toplumsal sorunlara korkusuzca araştırmasını takdir ediyorum. Aynı Alman yazar, gazeteci Günter Wallraf gibi Aubenas'ta Fransa'da temizlikçi kadın kılığına girip üstü açılmayan soruları açtı ve topluma anlattı. Bu gece iki kadın karşılıklı birbirimizi anlattık bu beni çok mutlu kıldı dedi.
devamı...

skyturk360 - 22 Eylül 2013
Pınar Selek, Strasbourg'un tarihi kültür, sergi salonu 'Aubette'te Fransız gazeteci Florence Aubenas ile buluştu. Strasbourg belediyesi, kütüphane ve kitap evlerinin ortak organize ettikleri 'Ülküsel Kütüphane' isimli buluşma gecesine 500 kişi katıldı.
devamı...

Kayhan KARACA - ntvmsnbc- 11/09/2013
Kadınlara İşyerinde Şiddete Karşı Avrupa Derneği (AVFT), Interpol'ün kırmızı bülteniyle aranması için girişim başlatılan sosyolog Pınar Selek'le dayanışma amacıyla, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in görüşme davetini geri çevirdi.
devamı...
28.08.2013
BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Sosyolog Pınar Selek hakkındaki kırmızı bülteni Meclis gündemine taşıyarak, “sadece Ceza Muhakemeleri Kanunu 98. maddeye göre verilmiş bir yakalama kararı olmasına rağmen Uluslar arası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’nün Genelgesine uyulmamasının özel bir nedeni var mıdır?” diye sordu.
devamı...

Akın Atalay - 28/08/2013
Pınar Selek hakkında 24 Ocak 2013 tarihinde İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesince ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmişti. Bu karar avukatlar tarafından temyiz edildi. Gerekçeli kararın yazılması beklendi, Mart sonunda yazılan gerekçeli karar, avukatlara Nisan ayında gönderildi. Avukatlar da, gerekçeli temyiz dilekçelerini sundular, dosya Haziran ayında Yargıtay'a gönderildi. Dün (27 Ağustos 2013, Salı), medyada bir haber yer aldı ve hızla yayıldı. Pınar Selek için "kırmızı bülten çıkarılmış" diye. Hemen İnterpol'ün sitesine girdik ve acaba var mı böyle bir şey diye inceledik. Zira kırmızı bültenle aranan kişiler sitede yayınlanıyordu ve kırmızı bülten çıkarma yetkisi yalnızca İnternet Genel Sekreterliğine aitti. Yani, herhangi bir ülkenin adli ya da idari makamları, kafalarına göre kırmızı bülten çıkaramazlardı. Anladık ki, Adalet Bakanlığı'nın girişimiyle mahkeme, Pınar hakkında kırmızı bülten çıkarılmasını talep etmekteydi. Bütün bunlar nasıl ve ne zaman olmuş diye bugün sabah mahkeme kalemine gidip dosyayı inceledik ve bazı yazışma belgelerinin örneklerini aldık. Ne gördük?
devamı...


LGBTİ örgütlerin kırmızı bülten talebi hakkında açıklaması - 28/08/2013
Savaşların, sadece sıcak çatışmaların olduğu anlarda değil, toplumun içinde, günlük hayatımıza yayılmış, şiddet üreten tüm ilişki biçimlerinde varolduğunu söyleyen, haklı haksız diye ayırmayıp, tüm savaşlara ahlaken karşı çıkan, sadece karşı çıkışını ifade etmekle yetinmeyip sorunların çözümü için kollarını sıvayarak elini taşın altına koyan Pınar Selek nezdinde özgürlüğü arayan herkesi cezalandırıyorlar.
devamı...

28/08/2013 - İstanbul
On beşinci yılında üç kez beraat ettiği Mısır Çarşısı davasından 24 Ocak tarihli skandal bir kararla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen sosyolog yazar Pınar Selek’le ilgili en son hamle de hakkında ‘kırmızı bülten’ çıkarılması talebi şeklinde haberlere yansıdı.
devamı...

Emre Ertani - AGOS - 27/08/2013
Halen Strasbourg Üniversitesi’nde doktorasına devam eden sosyolog ve yazar Pınar Selek, hakkında kırmızı bülten çıkarılmasıyla ilgili olarak şu yorumu yaptı: “Direniyorum.” Selek şöyle konuştu: “Avukatlarım hukuki mücadeleyi veriyorlar. Ben ise, üretmeye devam edeceğim. Az sonra bir toplantıda ‘sosyal hareketlerin repertuarı’ hakkında bir konuşma yapacağım mesela. Ben kendim olmaya devam ediyorum, ‘direniyorum’ bundan başka sözüm yok.”
devamı...

Beyza KURAL - BİA Haber Merkezi - 27/08/2013
Avukat Seyda Selek, Sosyolog Pınar Selek hakkında kırmızı bülten talebini “kriminalize etme çabası” olarak yorumladı. Selek, ağırlaştırılmış müebbet kararının bozulması için Yargıtay sürecine hazırlandıklarını belirtti.
devamı...

İstanbul - 25/08/2013
Gezi direnişi sonrası birbirinden değişik tartışma ve etkinliklerin mekânı olan Beşiktaş Abbasağa Parkı, 24 Ağustos Cumartesi akşamı özel bir buluşmaya ev sahipliği yaptı. Hala Tanığız Platformu’nun düzenlediği ‘Gezi Direnişi, Şiddet Karşıtlığı ve Barış- Bir Pınar Selek Atölyesi’ başlıklı etkinlik, ilgili bir kalabalıkla Küçük Forum alanında düzenlendi.
devamı...

İstanbul - 23/08/2013
Gezi Direnişi hem ortak hem bireysel deneyimlerimizle tarihi bir eşik oldu. Birbirine tezat pek çok şeyi bir arada yaşadık. Bir yanda sokakları ve hayatı yangın yerine çeviren, yaşamları, bedenleri zapteden şiddet, diğer yanda şiddete karşı hep birlikte var ettiğimiz dayanışma, dayanışma içerisinde yeni karşılaşmalar, tanışmalar, tanımalar. Şiddete karşı mücadelemizi bir de anti-militarist, feminist sosyolog Pınar Selek'in ‘Barışamadık’ ve ‘Maskeler, Süvariler, Gacılar’ kitaplarının izinde okumak istiyoruz. Ne de olsa o, sokağın ve dayanışmanın gücüne çok önceden inanmış, düzenin bireyi edilgen kılma mekanizmalarını bir bir ifşa etmişti. Şimdi tartışmayı genişletme, daha fazlası için ilham ve güç bulma zamanı. 24 Ağustos Cumartesi 19.00-21.00 arası Beşiktaş Abbasağa Küçük Forum alanında toplanıyoruz. Gelin, sizsiz bir eksik kalırız.
devamı...

Bahar Çuhadar - Radikal - 02/06/2013
Oyunlarında bir trans olarak yaşamından kesitler anlatıp ezberleri altüst eden Esmeray, bu sefer de davası 14 yıldır süren Pınar Selek'e dair tanıklıklarını anlatmak üzere sahnede. Oyunu 'Bizim Atölye' ile Selek'in yürüttüğü ve suçlanmasına sebep olan Sokak Sanatçıları Atölyesi'ndeki hayatı, seyirciye taşıyor...
devamı...

Elif Akgül - Bianet - 28/05/2013
Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu’nun (FIDH) 38. Kongresi boğaz turu ile sona erdi. Yeni yönetim kurulu seçimlerinin ardından teknede bir araya gelen insan hakları savunucuları kongreden umutlu, İstanbul’dan mutlu ayrıldıklar. bianet’e konuşan FIDH geçmiş dönem başkanı Souheyr Belhassen ile yeni başkan Karim Lahidji kongrenin Türkiye’deki çözüm sürecinde denk gelmesinin önemli olduğunu ifade ettiler. Lahidji ile eşit oy alan tüzük maddesi gereğince seçilemeyen Kolombiya'da CCAJAR üyesi Luis Guillermo Perez Casas kongrenin insan hakları savunucularının dayanışmasının bir örneği olduğunu ifade etti.
devamı...

Suzan KARAİBRAHİMOĞLU-Bianet - 28/05/2013
Esmeray, yeni oyunu "Bizim Atölye" hakkında "Bunları anlatmamın vakti şimdi. Yıllardır bekliyordum. Ben de o atölyenin parçasıydım, ama Pınar Selek atölye üzerinden de suçlandı ve tek başına yargılandı" diyor.
devamı...

İstanbul - 25/05/2013
‘Cadının Bohçası’ ve ‘Yırtık Bohça’ oyunlarıyla tanıdığımız tiyatro oyuncusu Esmeray, Pınar Selek ’e adadığı yeni oyunu ‘Bizim Atölye’nin galasında izleyicilerle buluştu. 24 Mayıs Cuma akşamı 20.00’de Tütün Deposu'nda sergilenen oyuna yoğun bir ilgi vardı. Sosyolog Pınar Selek’in sokak çocukları, travestiler, seks işçileri gibi toplumun dışladığı insanlarla birlikte yürüttüğü Sokak Sanatçıları Atölyesi zamanını anlatan Esmeray, kendisinin de her şeyine tanıklık ettiği, parçası olduğu bu mekân ve zamanı bolca kahkaha ve gözyaşı eşliğinde paylaştı.
devamı...

Skyturk360-24/05/2013
Tiyatro oyuncusu Esmeray, Mısır Çarşısı davasında üç kez beraat etmesine rağmen, mahkemenin aldığı karardan dönmesi sonucu ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan sosyolog-yazar Pınar Selek'e yeni oyunu "Bizim Atölye" ile destek veriyor.
devamı...

Cumhuriyet - 21/05/2013
İstanbul Haber Servisi- Tiyatro oyuncusu Esmeray, Mısır Çarşısı'ndaki patlamayla ilgili davada üç kez beraat ettikten sonra ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırılan sosyolog Pınar Selek'e yeni oyunu "Bizim Atölye" ile destek veriyor. Oyun, 24 Mayıs Cuma günü saat 20.00'de Tophane'deki Tütün Deposu'nda sahnelenecek. "Cadının Bohçası", "Yırtık Bohça" oyunlarıyla tanınan tiyatro sanatçısı Esmeray, Selek'e destek verecek. Oyun ile ilgili yapılan açıklamada, " Sokağa atıldık, sokaktan hayat çıkardık. Ötekiydik, ötekini de öteledik. Sonra bir baktık, b irlikte üretmişiz. Gemiler, kül tablaları, daha neler neler. Bundan böyle bizler sokak çocukları değildik. Bizler seks işçiliği dışında da işe yarar olduk, a rtık hepimiz sokak sanatçılarıydık. Şiddetin içinden şiddet uygulamadan da çıkabilmeyi öğrendik!" değerlendirmelerine yer verildi.
devamı...

İstanbul - 19/05/2013
Tiyatro oyuncusu Esmeray, Pınar Selek ’e yeni oyunu ‘Bizim Atölye’yle destek veriyor. ‘Cadının Bohçası’, ‘Yırtık Bohça’ oyunlarıyla tanıdığımız Esmeray, bu kez bizi Selek’in her biri farklı dışlama mekanizmasından etkilenen insanlarla ortaklaşa yürüttüğü Sokak Sanatçıları Atölyesi zamanlarına götürüyor:
devamı...

Yurtsuz-16/05/2013
DEÜ İİBF Kamu Yönetimi Bilimsel Düşünce Topluluğu ile İktisat Kulübünün üyelerinin çağrısıyla fakültede sosyolog Pınar Selek’e adalet için ‘Bizim Atölye’ oyunu ile sahne alan Esmeray ile Yurtsuz.net için Aycan Şahin ve Ayşe Kavas söyleşi yaptılar. 14 Mayıs Salı günü Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi‘nde Kamu Yönetimi Bilimsel Düşünce Topluluğu ile İktisat Kulübü’nün üyeleri, sosyolog Pınar Selek’e adalet için ‘Bizim Atölye’ oyunu ile sahneye çıkan Esmeray’ı üniversite öğrencileri ile buluşturdu.
devamı...

Şerif Karataş - Evrensel - 11/05/2013
GIT-Türkiye, Friedrich-Ebert-Stiftung Derneği ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinin (MSGSÜ) ortak etkinliğinde akademinin ‘sakıncalı’ları konuştu. “Parmaklıklar Ardında Bilim: Sakıncalı Araştırmalar, Suçlu Konular” başlıklı panelde iktidarın ‘sakıncalı’ bulduğu konular ve üniversitelerdeki baskılar örnekleriyle birlikte tartışıldı
devamı...

Elif akgül - BiaNet - 10/05/2013
“Parmaklıklar Ardında Bilim: Sakıncalı Araştırmalar, Suçlu Konular” konferansının ikinci oturumunda Gambetti, Ergün ve Özgen iktidarın akademisyene ve çalışmalara bakışını tartıştı.“Ötekiyle Bakışarak Kendine Bakmak: Aynalar, Maskeler ve Pınar Selek” başlıklı konuşmasında Ergün bir sosyal bilimci olarak Pınar Selek'in “ötekilerle” iilgili yaptığı çalışmaları ve bu çalışmaların sonucu olarak iktidar tarafından cezalandırılmasını anlattı.
devamı...

Focus Haber - 08/05/2013
Pınar Selek salı akşamı Strasbourg’un ünlü kitapevi ’Libraire Kleber’de en son romanı ’Boğazın Evi’ni (La Maison du Bosphore) tanıttı.Fransız edebiyatın tanınmış isimlerin devamlı konuk olduğu kitap evinde Pınar Selek'e ilgi yoğun oldu.
devamı...

İstanbul - 03/05/2013
Boğaziçi Üniversitesi LGBT topluluğu- luBUnya Pınar Selek'in Maskeler Süvariler Gacılar kitabını günümüz deneyimiyle ilişkilendirerek bir okuma ve tartışma buluşması gerçekleştirdi. Boğaziçi Üniversitesi Kırmızı Salonda gerçekleşen toplantıda ilk baskısı 2001 yılında yapılan Maskeler Süvariler Gacılar'da araştırmacı yazar Pınar Selek'in sorduğu sorular, yaptığı analizler bugünün örnekleriyle ilişkilendirilerek tartışıldı.
devamı...

Defne Gürsoy- Birgün - 24/04/2013
Geçtiğimiz günlerde İstanbul'da düzenlenen "Pınar Selek mücadelesinin düşündürdükleri: Akademide Özgürlük, Siyasette İrade, Yargıda Adalet" sempozyumuna Fransa'dan iki konuşmacı davetliydi. Strasburg Üniversitesi Rektör Yardımcısı Francis Kern ve Uluslararası İnsan Hakları Dernekleri Federasyonu (FIDH) ve İnsan Hakları Savunucularının Korunması için Gözlemeve (OBS) avukatı Martin Pradel. İki konukla Birgün için söyleştik.
devamı...
luBUnya -Boğaziçi Üniversitesi LGBT topluluğu, Pınar Selek'in "Maskeler Gacılar Süvariler" kitabını tartışıyor. Boğaziçi Üniversitesi Özger Arnas Salonu'nda (Kırmızı Salon) gerçekleşecek etkinlik, 24 Nisan 2013 günü saat 19:00'da ve herkese açık yapılacak. devamı...

Zeynep Miraç - Milliyet - 24/04/2013
Milliyet'e konuşan Francis Kern, “İçinde bulunduğunuz barış süreci ile Kürt sorunu konusunda araştırmalar yapan Selek hakkında verilen karar birbirleriyle çelişiyor” dedi.
devamı...

Sky360 - 20/04/2013
"Pınar Selek’in Mücadelesinin Düşündürdükleri: Akademide Özgürlük, Siyasette İrade, Yargıda Adalet" başlığıyla düzenlenen uluslararası sempozyum, İstanbul'daki Cezayir Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi. Sempozyumun katılımcılarından Ömer Faruk Gergerlioğlu, Pınar Selek davasının adaletle noktalanması için herkesi dayanışmaya çağırarak, “Bu konuda herkes canla başla mücadele etmeli. Yaşadıklarına rağmen, "Dilimi acılaştırmalarına izin vermeyeceğim" diyen Pınar Selek bizi insanlığa çağırıyor” şeklinde konuştu.
devamı...

23.04.2013
Bianet
Strasbourg Üniversitesi Rektör Yardımcısı Kern, "Pınar Selek üniversitenin koruması altındadır” dedi, bu tavrın Türkiye'deki homologları tarafından da benimsenmesinin mümkün olduğunu söyledi.
devamı...
Avrupa Parlamentosu'nun hazırladığı 2012 Türkiye İlerleme Raporu parlamentoda kabul edildi. 61 konuya değinilen raporda ele alınan konulardan biri de Pınar Selek davası oldu. devamı...

İstanbul - 20/03/2013
Sosyolog-yazar Pınar Selek’in üç kez beraat ettiği Mısır Çarşısı davasından, mahkemenin kendi beraat hükmünden dönmesi sonucu ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alması sonrasında yurtiçi ve yurtdışında oluşan destek ve dayanışma etkinliklerinin önemli bir örneği de 20 Nisan Cumartesi tarihinde gerçekleşen uluslararası sempozyum oldu. Hâlâ Tanığız Platformu tarafından Cezayir Toplantı Salonu’nda düzenlenen sempozyum, Platform adına Suzan Karaibrahimoğlu ile Yasemin Öz’ün açıklamaları ile başladı. Pınar Selek için Avrupa’da örülen uluslar arası dayanışmanın önemli temsilcilerinden Strasbourg Üniversitesi rektör yardımcısı Francis Kern de yaptığı konuşmada araştırmacının ifade ve yaratma özgürlüğünün dokunulmaz olması gerektiğini söyledi. Kern ayrıca araştırma özgürlüğüne engel koymanın bir ülkenin geleceği için ekonomik ve toplumsal bir risk olduğunu vurguladı.
devamı...

İstanbul -16/04/2013
‘Pınar Selek’in müebbetine alışmayacağız!’ Hala Tanığız Platformu olarak 20 Nisan 2013 Cumartesi günü İstanbul Cezayir Salon'da ‘Pınar Selek’in Mücadelesinin Düşündürdükleri Akademide Özgürlük, Siyasette İrade, Yargıda Adalet’ başlığıyla uluslararası bir sempozyum düzenliyoruz.
devamı...

Hürriyet/DHA - 11/0472013
İstanbul Mısır Çarşısı patlaması sanığı sosyolog, yazar Pınar Selek çarşamba akşamı Strasbourg ‘La librairie Quai des Brumes' kitabevinde, piyasaya üç gün önce çıkan 8. kitabı 'Boğaz’ın Evi'ni (La maison du Bosphore) tanıttı.
devamı...

İstanbul - 06/04/2013
Hala Tanığız Platformu 20 Nisan 2013 tarihinde "Akademide Özgürlük, Siyasette İrade, Yargıda Adalet, Pınar Selek'in Mücadelesinin Düşündürdükleri" başlığında bir sempozyum düzenliyor. Sempozyum programı:
devamı...

BİA Haber Merkezi-02 Nisan 2013
İstanbul’da Notre Dame de Sion Lisesi öğrencileri, Pınar Selek’le dayanışmak için bir video hazırladı, "İnsanların özgürce ve eşitlik içinde yaşaması için susmuyorum. Düşüncelerimi özgürce savunmak istiyorum" dedi.
devamı...

Sosyolog Pınar Selek'in 2 Mart 2013'te İzmir Gaziemir'de İzmir Yenikapı Tiyatrosu ve Gaziemir Belediye Tiyatrosu'nun ortaklaşa gerçekleştirdiği "Sanatta İşlenebilecek Suç Yoktur" gecesindeki konuşması. Okuyan: Nazlı Masatçı
devamı...

İstanbul - 14/03/2013
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde (MSGSÜ) 13 mart 2013'te gerçekleştirilen “Güncel Sosyolojiyi Düşünmek: Pınar Selek İçin” başlıklı kolokyuma öğrenci ve akademisyenler yoğun ilgi gösterdi. Fransa'nın tanınmış akademisyenlerinden, aynı zamanda Strasbourg Üniversitesi'ndeki Pınar Selek Destek Komitesi'nin kurucularından biri olan Sylvain Laurrens’in konuşmasıyla başlayan konferans Boğaziçi, İstanbul ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden akademisyenlerin konuşmalarının yanı sıra video, enstalasyon ve oyun gösterimleriyle tüm gün sürdü.
devamı...

13.03.2013
CHP İstanbul Milletvekili Dr. Ayşe Danışoğlu Avrupalı parlamenterlerin Mısır Çarşısı sanığı Pınar Selek için önerge verdiklerini söyledi.
devamı...

15/03/2013
Ev-Eksenli Çalışanlar Sendikası Dünya Kadınlar Günü Bildirisi'nde "Pınar Selek’e tanığız. Ötekileştirilenlerin görünmesi mücadelesi veren Pınar Selek’e tanığız. Kadınız, onun için tanığız ve yanındayız. Adalet istiyoruz. Sadece Pınar Selek için değil, adil yargılanmayan, hukuksuzluklarla sindirilmeye çalışılan herkes için adalet istiyoruz. Tüm yargılananların adil yargılanmasını, hukuksuzlukların son bulmasını istiyoruz. Adaletin geç de olsa doğru karar vereceğine inanıyoruz; bunun sağlanması için mücadeleye devam edeceğiz. " diyerek tüm yargılanmaların adil olması çağrısında bulundu.
devamı...

İstanbul - 12/03/2013
Bir grup sanatçının çağrısıyla “YETER! Pınar için İnsanlık için ADALET İSTİYORUZ. Dünya kadınlar gününde PINAR için hepimiz için ADALET” temasıyla yapılan Sanatın Eylemi Türkiye’nin farklı yerlerinden ve farklı ülkelerden katılımcılarla gerçekleşti. Sosyolog yazar Pınar Selek'in 15 yıldır süren Mısır Çarşısı davasında 3 kez aldığı beraatin ardından mahkemenin verdiği müebbet kararına isyanlarını ifade eden sanatçılar , farklı mekânlarda sanatsal üretimleriyle yaşanan hukuksuzluğa karşı seslerini yükselterek Pınar Selek'le dayanıştıklarını gösterdiler.
devamı...

Sümeyra Tansel - Taraf - 11.03.2013
Şairler, paralarını alıp kitaplarının dağıtımını yapmayan yayınevlerine kızdılar, fanzin çıkarıp kendi dağıtım ağlarını kurdular. Şimdi okuyucu da yazar da bu işten memnun.İsmi duyulmamış şair ve yazarların kitap çıkarıp, sanatlarını büyük topluluklarla paylaşma istekleri yayınevi görünümdeki matbaalar tarafından sömürülüyor. Şair ve yazarlardan aldıkları birkaç bin lira karşılığında kitaplarını yayınlayan sözde yayınevleri genellikle bin kadar bastıkları kitabın az bir kısmını depolarına kaldırdıktan sonra geri kalanının şair ve yazarlara teslim ediyor. Yüzlerce kitap, şair ve yazarların evlerinde öylece bekliyor.
devamı...

Dünya feminist hareketin önder sembolleriyle beraber anılmaktan onur ve güç duyduğunu belirten Selek, "8 Mart benim için sadece bir mücadele günü değil. Bizim için hergün mücadele günü. Özgürlüğe dair yapılacak çok şey var. Arada bir böyle sembolik günlere ihtiyaç var. Türkiye'de olanlar artık beni ilgilendirmiyor. Ben burada çalışmalarıma devam ediyorum. Türkiyede çıkan kararlar beni ilgilendirmiyor. Türkiye'de yapılanlar tüm insanlara bir hakarettir. Saçmalıklara yorum yapmak istemiyorum. Ben mücadeleme devam edeceğim başka söyleyecek hiçbir şey yok" diye konuştu.
devamı...

Strasbourg Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan Pınar Selek, gerekçeli kararla ilgili olarak şunları söyledi: “Bir yalan için bin tane daha yalan söylemek gibi bir şey. Ne kadar çok yalan söylersek, varolan yalanı o kadar örteriz gibi bir yaklaşımla karşı karşıyayız. Gerekçeli karar daha avukatlarımın eline geçmemiş, basının elinde. Anladığım kadarıyla işkence altında alınan ifadeler dışında hiçbir şey yok. Bunlar mahkemede defalarca geçersizliği ispatlanan şeylerdi.
devamı...

Strasbourg Belediyesi 30 organizasyonla birlikte 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için « Olympe de Gouge'dan Pınar Selek'e: Direnen Kadınlar » başlığıyla bir gece düzenledi. Oldukça kalabalık bir katılımın oldugu gecede, Strasbourg Belediye Başkanı Roland Ries, kadından sorumlu belediye danışmanı Mine Günbay ve ceşitli kadın örgütlerinin temsilcilerinin yanısıra Pınar Selek de konuşma yaptı.
devamı...

SkyTurk360.com - 08/03/2013
8 Mart'a Strasbourg'daki göçmen mahallesini ziyaret ederek giren Pınar Selek, Mısır Çarşısı davasının gerekçeli kararı için, " İşkence altında alınan ifadelerle, sahteliği mahkemede ispatlanmış delilerle karar yazıyorlar. 15 yıl önce delil diye ortaya atılan ancak daha sonra sahteliği ispatlanan olaylar gerekçeli kararda yer almış. Beni diri diri toprağa gömmek isteyenlere boyun eğmeyeceğim. Elbet bir gün ülkeme geri döneceğim" diye konuştu.
devamı...

İstanbul - 08/03/2013
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) 13 Mart 2013 Çarşamba Günü “Güncel Sosyolojiyi Düşünmek: Pınar Selek İçin” başlıklı gün boyu sürecek bir kolokyum ile öğrencisi Pınar Selek'e sahip çıkıyor. Strasbourg Üniversitesi'nden Sylvain Laurrens, Boğaziçi Üniversitesi'nden Nükhet Sirman, MSGSÜ Öğretim Üyeleri: Sibel Yardımcı, İzzettin Önder, Ali Akay; oyuncu/ köşe yazarı Esmeray'ın ve öğrencilerin katılacağı konferans MSGSÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Bomonti Kampüsü Sosyoloji Bölümünde gerçekleşecek.
devamı...

Samet AKTEN - Millliyet - 08/03/2013
Sosyolog Pınar Selek, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldığı Mısır Çarşısı davasının gerekçeli kararı için, “Hiçbir tutarlılığı ve bilimselliği olmayan 400 sayfalık yalan yığını” açıklamasını yaptı. Selek, “Strasbourg’ta 8 Mart’ın sembolü oldum. Beni diri diri toprağa gömmek isteyenlere boyun eğmeyeceğim” diye konuştu
devamı...

Çiçek TAHAOĞLU - 07/03/2013
Mısır Çarşısı davasının gerekçeli kararında, patlamanın bombadan kaynaklandığı söylenirken mahkeme başkanı"tespit edilememiştir" diyerek şerh koydu. Seyda Selek " Müebbeti başka türlü veremezlerdi zaten, inanılmaz gerekçelere ihtiyaçlardı vardı" diyor.
devamı...

Bugün - 06/03/2013
Pınar Selek'in müebbet hapisle cezalandırıldığı Mısır Çarşısı davasında mahkeme gerekçeli kararını açıkladı. Gerekçeli kararı Cihan Haber Ajansı'na değerlendiren Selek, "15 yıllık süreçte yaşanan ve ispatlanamamış şeyleri tekrar karşımıza çıkardılar." diye konuştu. Gerekçeli kararın "doktora tezi gibi 407 sayfa" olduğunu söyleyen Selek, "Uluslararası kamuoyundan gelecek baskılara ve Türkiye kamuoyuna karşı yalanlarla ellerini güçlendirmek istiyorlar. Ne kadar çok yalan söylersek o kadar normalleşir düşüncesindeler. Korkunç ve saçma bir durum." ifadelerini kullandı....Mahkeme başkanının şerh gerekçelerini de değerlendiren Selek, "15 yıldır dosyaya hakim olan o diğerleri dosyayı bilen insanlar değil." ifadelerini kullandı.
devamı...

Sanatçılar Pınar için, hepimiz için Adalet istiyor

“YETER! Pınar için İnsanlık için ADALET İSTİYORUZ. Dünya kadınlar gününde PINAR için hepimiz için ADALET” sözüyle çağrıda bulunan bir grup sanatçı, sosyolog yazar Pınar Selek'in 15 yıldır süren Mısır Çarşısı davasında 3 kez aldığı beraatin ardından mahkemenin verdiği müebbet kararına isyanlarını ifade etmek istiyor. devamı...


06/03/2013
Sosyolog yazar Pınar Selekle ilgili on beş yıldır işkence misali sürdürülen Mısır Çarşısı davasında tam üç beraat kararına karşın, 24 Ocak 2013 tarihinde Selek'e ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası veren İstanbul 12'inci Ağır Ceza Mahkemesi 407 sayfalık gerekçeli kararını açıkladı. Mahkemenin hukuk tarihinde görülmedik biçimde kendi beraat kararırını bozarak müebbet hapis istemesi kamoyunda büyük infial yaratmıştı. Henüz avukatlara tebliğ edilmeden basına servis edilen ve hepsi çürütülmüş bildik iddiaları yineleyen gerekçeli kararda Selek’in beraat etmesi gerektiği yönünde görüş bildiren Mahkeme Başkanı Vedat Yılmaz Abdurahmanoğlu'nun şerhi de dikkat çekiyor. Bu vesileyle kamuoyu ile bir kez daha bu 15 yıllık kabus sürecinin gerçeklerini paylaşmak istiyoruz.
devamı...

Pınar Selek'in Avukatlarından Ayhan Erdoğan Açık Radyo'daydı
devamı...

Ankara - 06/03/2013
Yeşiller ve sol gelecek partisi bu yıl düzenledikleri 8 Mart kutlamalarını Pınar Selek'e ve Barış'a atfettiler.
devamı...

İstanbul - 06/03/2013
“Biz Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Kadın Araştırmaları Kulübü'nden kadınlar olarak 8 Mart haftası etkinliklerini bu yıl Pınar için, Pınar'a adalet için gerçekleştiriyoruz. Yapacağımız 2009-2013 MSGSÜ Kadın Araştırmaları Kulübü çalışmaları sergisini ve neden feminist oldum? atölyesini Pınar için yapıyoruz. Feminist ideolojiyi benimsemiş MSGSÜ'den kadınlar olarak, mücadelenin ayak bastığınız her yerde her an olduğunu düşünüyoruz. Pınar Selek'in de MSGSÜ öğrenci kimliğinden öte feminist ideolojiye ve Türkiye'deki feminist harekete dair yeni bir tartışma alanı açma noktasında da ortaklaşıyoruz.
devamı...

İstanbul - 05/03/2013
“YETER! Pınar için İnsanlık için ADALET İSTİYORUZ. Dünya kadınlar gününde PINAR için hepimiz için ADALET” sözüyle çağrıda bulunan bir grup sanatçı, sosyolog yazar Pınar Selek'in 15 yıldır süren Mısır Çarşısı davasında 3 kez aldığı beraatin ardından mahkemenin verdiği müebbet kararına isyanlarını ifade etmek istiyor.
devamı...

skyturk360-05/03/2013
Strasbourg Belediyesi Kadın-Erkek Eşitliği Komisyonu'nun bu seneki 8 Mart etkinliklerinin teması “Olmype de Gouges'dan Pınar Selek'e, 220 Yıllık Kadın Mücadele ve Direnişi” olarak belirlendi.
devamı...

Elimizde sadece on dakikalık bir filmimiz olmasına rağmen gösteriminin ardından bir buçuk saatlik bir söyleşi yapılabiliyor. Eşcinsel olmayan biri homofobiyle ilgili bir belgeselin önemini hem toplumsal hem kişisel olarak içselleştirdiğinde; Pınar’ın davasının kendi özgürlüğüyle ilişkisini gördüğünde birileri, o zaman bağımsız olarak çekilmiş belgeseli sırtlamış birkaç kişi değil, hiç tanışmadığın insanlar da taşımaya başlıyor filmi. Benim değil bizim filmimiz, birinin davası değil, bizim meselemiz oluveriyor bir anda. Filmin ya da mevzunun etkili olduğunu bu gösteriyor sanırım, sadece izlemekle kalmak değil, sırtlamak da filmi, süreci. Belgesel(ler) de buna davet zaten; temas kurdurmak, dokunmak, hatırlatmak sevgiyi ve dayanışmayı, sadece bu.
devamı...

Strazburg Belediyesi “Kadın-Erkek Eşitliği” komisyonu, kadın hakları ve eşitlik için mücadele eden örgütlerle birlikte tüm mart ayı boyunca elliye yakın eylem ve gösteri düzenleyecek. 2013 yılı 8 Mart etkinliklerinin ana teması “Olympe de Gouges’dan Pınar Selek’e, 220 Yıllık Kadın Mücadele ve Direnişii” olarak belirlendi.
devamı...

Biz aşağıda adı bulunan kadınlar Pınar Selek’in masumiyetine sonuna kadar tanığız ve toplumsal yaraların sarılmasında iyileşmemizde onun çalışmalarını her zaman bir imkan olarak görüyoruz. Mevcut barış sürecine sonuna kadar destek veren bizler için Pınar hakkındaki davaların düşürülmesi umudumuzu çoğaltacak bir gösterge olacaktır.
devamı...

01/03/2013
9. Geleneksel ODTÜ Sosyoloji Günleri: Medya başlığıyla 11–12–13 mart 2013 tarihlerinde ODTÜ - MM 25 Amfisi'nde gerçekleştirilecek. ODTÜ Sosyoloji Klubünün organizasyonuyla gerçekleşen buluşma bu yıl sosyolog yazar Pınar Selek'e ithaf ediliyor.
devamı...

Burcu Karakaş - Milliyet - 01/03/2013
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Türkiye Masası Şefi Jean-Christophe Filori, sosyolog Pınar Selek’in avukatlarından Yasemin Öz’e yazdığı mektupta, “Uluslararası standartların ihlal edildiği her dava, ciddi bir endişe konusudur” dedi.
devamı...

25/02/2013
Sosyolog, yazar Pınar Selek, Almanya'nın Magstadt kentinde düzenenen 8 Mart kutlamalarına konuşmacı olarak yer alacak. 2 Mart Cumartesi günü düzenlenen etkinliğe "Erkek Egemenlik Anlayışı ve Militarizm Ayrılmaz İkizlerdir" başlığıyla yapacağı konuşmayla katılacak.
devamı...

"Bu film demir kapının kilidine sokulmuş bir anahtar bence. Birazdan bu kapı aralanacak ve aşka, cinsiyete, farklılığa dair bir ışık karşılayacak bizi. Bu anahtarı yaratmak için bir kaç kişinin nasıl çalıştığını biliyorum. Onların cesur, mütevazi ama devrimsel yolculuklarını izlerken hep güç aldım. Korkuyorlardı, utanıyorlardı, çekiniyorlardı, neyle karşılaşacaklarını bilmiyorlardı ama devam ettiler. Sevgileri o kadar güçlüydü ki basma kalıp klişelerin çocukları ile aralarına nasıl sınırlar koyduklarını gördüler. Ben nasıl mutlu olduklarına, mutluluğu paylaşmak için kollarını nasıl sıvadıklarına tanık oldum. Başka anne babalar acı çekmesinler diye, gençler aile kurumunun kalıpları arasında ezilip gitmesinler diye, hep birlikte anlayışa, özgürlüğe dayanan ilişkiler yaşayalım diye. İnsan filmi izleyince nereden nereye diyor; en olumsuz koşullarda bile, dayanışmanın, sabrın, kararlılığın, birliğin, emeğin ne mucizeler yaratabileceğini bir kez daha görüyor."
devamı...

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Mahmut Esat Bozkurt Salonu’nda Hukuk Kolektif tarafından 1 Dava-3 Beraat-1 Müebbet: Pınar Selek Davası paneli düzenlendi. Panele Pınar Selek'in avukatlarından Ayhan Erdoğan ile Amargi Kadın Akademisi ve Hala Tanığız Platformu üyesi Ülkü Özakın katıldı. Davaya ilişkin hukuksuzlukların yanında dava dosyasına sonradan giren belgelerin gösterilmesinin ardından Pınar Selek davası Ankara Hukuk öğrencilerinin gözünde beraatle sonuçlandı.
devamı...

Yüce YÖNEY - BİA Haber Merkezi - 20/02/2013
LGBT çocukları olan yedi ebeveynin deneyimleri üzerinden şekillenen Benim Çocuğum belgeselinin galası yapıldı. Galanın sürprizi Pınar Selek'le kurulan bağlantıydı. Filmin ardından seyirciler de görüşlerini açıkladı.
devamı...
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi (AÜHF) öğrencilerinden oluşan Hukuk Kolektif, Pınar Selek davasını tartışmak için, Selek'in avukatı Ayhan Erdoğan ile Hala Tanığız Platformu ve Amargi Dergisi'nden Ülkü Özakın'ın sunumlarıyla katılacakları bir söyleşi düzenliyor. Söyleşi 20 Şubat 2013 günü saat 13:30'da AÜHF Mahmut Esat Bozkurt Salonu'nda gerçekleştirilecek. devamı...

Levent GÜNDÜZ/STRASBOURG, (DHA) - 19.02.2013
İSTANBUL Mısır Çarşısı'nda meydana gelen patlamayla ilgili olarak yeniden yargılanması sonucu ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Pınar Selek için Strasbourg'ta destek toplantısı düzenlendi. Strasbourg Odyssee Sinema Salonu'nda düzenlenen toplantıya Strasbourg Belediye Başkanı Senatör Roland Ries, Yardımcısı Milletvekili Philippe Bies, encümenler Derya Topal, Mine Günbay, Nawel Rafik, Starsbourg Üniversite Başkan Yardımcısı Françis Kern, Starsbourg Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Alain Beretz, İstanbul'dan gelen Selek'in babası ve avukatı Alp Selek, 'Hala Tanığız Platform' temsilcisi Onur Fidangül ile çok sayıda siyasetçi ve sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 300 kişi katıldı. Pınar Selek'in babası ve aynı zamanda avukatı olan Alp Selek, toplantıda yaptığı konuşmada, "Davayı anlatabilmem için ortada bir hukuk olması lazım" dedi. Davanın hukuk dışı işlemlerle ve sahte belgelerle yürütüldüğünü anlatan Selek, şöyle dedi:
devamı...

Serpil İlgün - Evrensel - 01/02/2013
İSTANBUL 12. Ağır Ceza Mahkemesi, 9 Şubat 2011’de beraat kararı verdiği Sosyolog Pınar Selek davasında Yargıtayın bozma kararı üzerine görüşünü değiştirerek, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına hükmetmişti. Geçtiğimiz günlerde temyiz edilen karar için Pınar Selek, “Pek çok dava gibi bu davada da rasyonalite, mantık, hukuk yerine keyfiyet var. Bu faşizmin en temel özelliğidir” diyor. Strasbourg Üniversitesinde doktorasını sürdüren Pınar Selek sorularımızı yanıtladı.
devamı...

SkyTurk360-14/02/2013
Pınar Selek'in video kaydı ile katıldığı toplantıda Pınar Selek'in avukatlarından Ayhan Erdoğan ve Hala Tanığız Platform üyesi Suzan Karaibrahimoğlu konuşmacı olarak yer aldılar. Hukuk Fakültesi öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği toplantının moderatörlüğünü Zeynep Kıvılcım yaptı.
devamı...

İstanbul - 13/02/2013
Davası' başlıklı toplantı 13 şubat çarşamba İstanbul Üniversitesi Amfi 7'de gerçekleştirildi. Hukuk Fakültesi öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği toplantının moderatörlüğünü Zeynep Kıvılcım yaptı. Pınar Selek”in video kaydı ile katıldığı toplantıya Selek'in avukatlarından Ayhan Erdoğan ve Hala Tanığız Platform üyesi Suzan Karaibrahimoğlu'nu konuşmacı olarak yer aldılar.
devamı...

Oğul Doğa Gökşin - Taraf - 10/02/2013
Pınar Selek “Siyah Pelerinli Kız” adlı son kitabında küçüklere olduğu kadar büyüklere de bir şeyler anlatıyor. Üstelik bizim görmediğimiz o “cadı”yı gördüğünü hatta dokunduğunu söylüyor
devamı...

Fransız bilimsel topluluğunun prestijli üyelerinden olan Pınar Selek Strasbourgh Üniversitesi'nde doktora araştırmalarını sürdürmekte. Rektörü Alain Beretz'in de net bir şekilde ifade ettiği gibi Strasbourg Üniversitesi de onun destekçisi. Biz, Fransa'nın akademisyenleri, öğretmenleri ve araştırmacıları ve çalışanları olarak diyoruz ki meslektaşımızla dayanışma içerisindeyiz. Onun ve onun gibi hapishanede olanlar, araştırmaları ya da öğrenimi sebebiyle suçlanan ve tehdit edilen herkes için saygın bir adalet, basit özgürlükleri ve ve temel hakları talep ediyoruz. Düşünce, ifade özgürlüğü, akademik araştırmalarda girişim özgürlüğü gibi evrensel değerler tehlikede.
devamı...

T24 - 06/02/2013
Fransa'da Uluslararası Sosyoloji Derneği, Avrupa Sosyoloji Derneği, Fransız Sosyoloji Derneği, Bilimsel Araştırmalar Ulusal Merkezi başkan ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda aydın ve akademisyen Pınar Selek için ortak bildiri yayımladı. Le Monde'da yayımlanan bildiride “Türkiye Pınar Selek'i taciz etmeye son versin” dendi. Şirin Tekeli'nin çevirdiği ortak basın açıklamasının tam metni ile ve imzalayanların listesi şöyle:
devamı...

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi
14 yıldır süren davada 3 kez beraat eden Pınar Selek, şimdi ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırıldı. Böylelikle Türkiye’deki hukuk skandallarına bir tane daha eklenmiş oldu. Bir mahkeme heyeti, bir insanın daha hayatını karartma kararı aldı. Türkiye’de adalet yok, yargı bağımsız değil diyen bizler, ne yazık ki bir kez daha haklı çıktık.
...
Bu davanın adil olmayan bu sonucunu kabullenmeyeceğiz. Hukuk mücadelesinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de dâhil olmak üzere her aşamasında her anlamda destekçisi olacağız, adaletsizliği her yerde dile getireceğiz.
devamı...

Milliyet - 06/02/2013
Fransız Le Monde gazetesinde Mısır Çarşısı davasında müebbete mahkûm olan sosyolog Pınar Selek hakkında sert bir yorum yayımlandı.Birçok sosyolog ve sosyologlar derneği ile Strasbourg Üniversitesi Pınar Selek’i Destekleme Komitesi imzalı yorumda Selek’in dışlanma konusunda uzmanlaşmış barış yanlısı bir sosyolog olduğu belirtilerek insanların haklarını kazanmaları yanında olduğu belirtildi. 1998’de polis tarafından yakalandığında 1 hafta işkence gördüğü öne sürülen Selek hakkında geçtiğimiz günlerde verilen hapis kararı sert bir şekilde eleştiriliyor. Selek’in halen yaşadığı Fransa tarafından korunacağı konusunda şüphe edilmemesinin vurgulandığı yazıda kısaca şu ifadeler yer alıyor:
devamı...
Saadet Sorgunlu'nun çağrısı
Pınar İçin Adalet: Sanatın Eylemi
"Pınar İçin Adalet!" temalı sanat/söz/iş üretelim mi?
Hayal kurun, planlayın... Facebook Event'ine katılın. Planlarınızı yazın. Sözlerinizi herkese ulaştıralım.
devamı...

Her Güne Bir Çizgi -04/02/2013
Her Güne Bir Çizgi ekibi Mısır Çarşısı Davası ile ilgili Pınar Selek'le ilgili mahkemenin yok hükmündeki kararını çizgilerine taşıdı.
devamı...
Pınar Selek hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası kararı verilmesinin ardından, Leman Dergisi Ocak ayının son haftasında yayınlanan nüshasında Pınar Selek'i kapağına taşıdı. devamı...

AKSİYONER HUKUKÇULAR DERNEĞİ 30/01/2013
Pınar Selek'e şahsına verilmiş olan bu ceza, aslında tüm erdemli insanlara verilmiş bir ceza olduğunu, bu kararın çürümeye yüz tutmamış vicdanlarda makes bulmadığını bir kez daha hatırlatmak isteriz.
devamı...

AGOS 30/01/2013
Mahkemenin verdiği kararı duyunca ilk babasını düşündüğüyle ilgili de Selek, "Mahkemede o karar verilirken babam ne haldeydi onu düşündüm, kız kardeşimi düşündüm. Ağırlaştırılmış müebbet... Tek başına katliam sorumlusu oluyorsunuz. Korkunç bir durum." diye konuştu. Mahkemenin kendisi için büyük bir sınav olduğunu da belirten Selek, "Bu davayla inancımız sınandı. Üç defa beraat aldım. Çünkü somut hiçbir şey yok sadece birbirine karıştırılmış sahte belgeler var."
devamı...

Akın Atalay - T24 - 30/01/2013
'Pınar Selek hakkındaki ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, mahkemeye Yargıtay’ın bozma kararından sonra atanmış iki yeni üye hakimin oyuyla verilmiş oldu'
devamı...

KEIG - 29/01/2013
Başta kadınlar olmak üzere tüm ezilenlerin haklarını savunan Pınar Selek'in üç kez beraat ettikten sonra Yargıtay'ın bozma kararı nedeniyle, yargılandığı mahkeme tarafından ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edilmesini akıl, vicdan ve adalet açısından kabul edilemez buluyoruz. Kendisini yürüttüğü hukuk mücadelesinde sonuna kadar destekliyoruz.
devamı...

Al-Monitor, 28 Ocak 2013 Cengiz Çandar: "Ya Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin neredeyse kesin olarak Pınar Selek lehine alacağı karardan sonra, Türk yargısının kendisine ilişkin vermiş olduğu utanç verici karar, Türkiye’nin demokratikleşmesi yönünde bir kilometre taşı olacak; ya da “Doğu despotizmi”nin (Oriental despotism” sıradan uygulamalarından biri olarak kayıtlara geçecek. Aradaki büyük fark, Türkiye’nin yönünü de gösterecek."
devamı...

Bugün 30/01/2013
Mısır Çarşısı'ndaki patlamayla ilgili davada ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edilen Pınar Selek Cihan Haber Ajansı'na konuştu. Avukatlarının temyize başvurarak mahkeme sürecinin Yargıtay'a taşıdığını belirten Pınar Selek, "Ben Yargıtay aşamasından umutluyum. Hukuk yolları tükenene kadar adalet mücadelemize öncelikle Türkiye'de devam edeceğiz." dedi.
devamı...

Radikal 29/01/2013
“15 yıldır sahte dosyalarla suçlanıyorum adeta bir işkence yapılıyor. Üç beraat kararı verildi. Durduğum yerde beraat etmedim ben. Bana karşı yapılan bu suçlamalar bir dönemin konsepti. Bu ifadelerle yargılanmam çok saçma. Halen haksız yere suçlanıp kamu önünde katil olarak lanse ediliyorum. Bu benim için çok tehlikeli bir dönem. Ben sorunların diyalogla çözüleceğine inanıyorum. Aynı Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in başına gelenlerde bu kararı verenler. Bu korkunç çirkin ilişkilerle karşı karşıya kalsam da direneceğim. Hrant Dink’in deyimiyle öfkeyle kanımın zehirlenmemesi gerekiyor. Türkiye’de iç hukuk süreci daha devam ediyor. AİHM davamı takip ediyor. Hukuk mücadelem devam edecek. İleriye dönük çalışmalarımı edebiyat üzerinde kitap yazarak devam etmek istiyorum. Çalışmalarımı güzel İstanbul’da devam etmek istiyorum.”
devamı...

Burcu Karakaş / Sol Portal 29.01.2013
Koca bir oda dolusu insanla diz dizeyim. “Pınar Selek’i biliriz” demekle övünen bir oda dolusu insan. Bu insanların çocukları var. Bazısının kardeşleri var. Kimisinin annesi veya babası hala hayatta, onlar da var. Sonra kuzenleri var, arkadaşları var. Onlar da biliyorlar Pınar’ı. Böyledir çünkü. Bir ses yankılanınca evrende, yayılır. Denize bir taş atsanız, su halka halka dalgalanır. Ancak bu işleyiş nedeniyledir ki hakikat kadar yalan da çoğalır. Balçıkla sıvanmayan güneş gibi hakikat de parladığı için, ben çoktandır Pınar’ı biliyordum.
devamı...

ALİ CEMAL KARABUDAK - Yurt Gazetesi / 29.01.2013
Pınar Selek'e verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası temyize götürüldü. Mahkemenin Selek hakkında "ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası" verilmesi yönündeki kararına Başkan Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu muhalif kaldı. Başkan Yılmazabdurrahmanoğlu, kararda Selek hakkında, "beraat" verilmesi yönünde oy kullandı.
devamı...
Amargi İzmir çağrıcılığında 26 Ocak'ta Alsancak'ta biraraya gelen feministler, kadın örgütleri, lgbt örgütleri, sol parti ve gruplar Pınar Selek'e verilen müebbet hapis cezasını protesto etti. 15 yıldır devam eden Pınar Selek davasının sonucunun tanınmadığı ve daha önce 3 kez alınan beraat kararına geri dönülmesi gerektiği dile getirildi. devamı...

Agos - 26/01/2013
Radyo Agos’ta Rober Koptaş ve Karin Karakaşlı’nın bu haftaki konuğu Pınar Selek’in avukatlarından Ayhan Erdoğan’dı. Selek’in yapılan hukuksuzluklar karşısında kamuoyuna kendini anlattığını vurgulayan Erdoğan, “Sokak çocukları, eşcinseller, ezilenlerin yanında olan biri Pınar ve bu saldırılara karşı direneceğini söylüyor. Selek bundan sonra da Türkiye’deki demokratikleşme kavgasının öznesi olarak mücadelesine devam edecek” dedi.
devamı...


Üç kez beraat ettiği Mısır Çarşısı davasında ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Pınar Selek, Türk yargısının işleyişini tartışmaya açtı. DW Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Selek, "Sonuçta beni katil yaptılar" diyor.
devamı...

Evrensel-27/01/2013
SOSYOLOG Pınar Selek’in siyaset bilimler alanında doktora tezini hazırladığı Strasbourg Üniversitesi, Selek’in etrafında kenetleniyor.
devamı...

Son kararın meşru olmadığını ifade eden Beretz “Pınar Selek üniversitenin koruması altındadır. Üniversiteyi çiğnemeden kimse ona dokunamaz. Biz araştırmacımızın arkasındayız. Ne olursa olsun onu vermeyeceğiz. Sonuç ne olursa olsun, bu süreç ne kadar sürerse sürsün, biz onu bir an bile yalnız bırakmayacağız. Pınar’a dokunmak isteyen, önce bize dokunacak” dedi.
devamı...

İlhan Taşçı - Cumhuriyet - 27/01/2013
Eski Yargıtay Başkanı Selçuk, yargıdaki yanlışlıklar konusunda Başbuğ örneğini vererek 'Varsayımla hüküm kurulmaz' dedi.
devamı...

Pınar Selek'in 25 Ocak 2013 günü Strazburg'da yaptığı basın açıklaması.

devamı...


Çiçek Talhaoğlu - Bianet - 26/01/2013
Yoğun kamuoyu desteğine, delillerin zayıf ve şaibeli olmasına ve birden çok kez sanık lehine kararlar çıkmasına rağmen senelerce süren bunun gibi davalarda, avukatının da, destekçisinin de, habercisinin de işi çok zor oluyor.
devamı...

ELÇİN YILDIRAL/BİRGÜN 25/01/2013
Mısır Çarşısı'nda 9 Temmuz 1998'de meydana gelen patlamanın ardından gözaltına alınan Pınar Selek, Yargıtay tarafından bozulan üç beraat kararı sonrasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Selek'in işkenceyle dolu yargılama sürecinde hukukun kırıntısı bile yok
devamı...

BirGün 25/01/2013
“Şu an şoktayım, çünkü ilk defa bir mahkumiyetle karşı karşıya kalıyorum. Diğer iki davam beraatla sonuçlanmıştı. Güçlüyüm çünkü haklıyım ve yalnız değilim. Şoku atlatmaya çalışırken ne yapmam gerektiğini düşünüyorum. Eninde sonunda bunu atlatacağım."
devamı...

ntvmsnbc-25/01/2013
15 yıldır süren Mısır Çarşısı’ndaki patlamayla ilgili davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan sosyolog Pınar Selek, “Güçlüyüm; çünkü haklıyım ve yalnız değilim. Eninde sonunda bunu atlatacağım” dedi.
devamı...

T24 - 24/01/2013
İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, 9 Şubat 2011'de beraat kararı verdiği Pınar Selek davasında, Yargıtay'ın bozma kararı üzerine görüşünü değiştirdi ve yaklaşık iki sene sonra ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına hükmetti. Selek için bir önceki davada beraat kararı veren Mahkeme Başkanı Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu'nun müebbet kararına şerh koymasına rağmen karar, oyçokluğuyla kabul edildi.
devamı...


Ağırlaştırılmış müebbet kararının açıklanmasının ardından karardaki hukuksuzluğa tepkimizi dile getirmek için Amargi'nin önünde buluştuk.
devamı...

Pınar Selek: Bir yakınımın ölüm haberini almış gibiyim... Bu 15 senedir hep beraat ettim, sadece mahkumiyet talepleri vardı. Umutluyum. Çünkü Türkiye'de demokrasi mücadelesi bir maraton... Bizim kazanacağımız kesin sonunda... Türkiye ve dünya yurttaşları bu kadının kurban edilmesine izin vermeyecekler.
devamı...

Son Devir - 25/01/2013
Mısır Çarşısı'ndaki patlama ile ilgili 15 yıldır süren davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan Pınar Selek, Fransa'nın Strasbourg şehrinde basın toplantısı düzenledi.
devamı...

İstanbul - 24/01/2013
On beş yıldır yılan hikayesine dönüştürülen Mısır Çarşısı davasında yeni bir skandala daha imza atılarak Pınar Selek'e tek başına ağırlaştırılmış müebbet verildi. Hatırlanacağı üzere 9 Şubat 2011 tarihinde İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi Pınar Selek'e üçüncü kez beraat kararı vermişti. 22 Kasım 2012 günkü duruşmada mahkeme usul ve yasaya aykırı olmasına rağmen kendi kesin beraat hükmünü geri almıştı. Pınar Selek'in avukatlarının reddi hakim taleplerinin de usulsüz bir biçimde geri çevrilmesinin ardından 24 ocak 2013 tarihli bugünkü duruşmada ise Mısır Çarşısı patlaması ile ilgili Abdülmecit Öztürk'ün beraati temyiz edilmediği için kesinleşirken sadece Pınar Selek bu davadan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Böylece beraati kesinleşen diğer sanığın işkence altında alınmış ve sonradan reddetiği ifadesi kendisi için geçersiz sayılırken, Pınar için geçerli hale gelmiştir. Mahkeme başkanının beraat kararında direnme hakları olduğu ve delil bulunmadığı için beraat kararı verilmesi yönündeki muhalefet şerhine rağmen, heyet üyesi diğer iki hakimin oyuyla karar oy çokluğuyla verilmiş oldu. Ancak bu karar daha kesin değil, iç hukuk yolları tükenmemiştir bu yasadışı verilen karar temyiz edilerek dosya Yargıtay'a taşınacaktır.
devamı...

NESRİN YILMAZ/İNTERNETHABER-ANKARA -24/01/2013
2. Ağır Ceza Mahkemesi, sosyolog Pınar Selek'in ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Pınar Selek hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Çıkan sonucu, milletvekillerine sorduk. İnternethaber'e açıklamada bulunan vekiller sonuçtan memnun değil.
devamı...

Doğan Özcan - Radikal Blog - 25/02/2013
Bir insan kendisine atfedilen suçlarla ilgili herhangi bir delil yoksa onu suçlayacak yeni bir bilgi mevcut değilse, neden müebbet hapis cezası alır? Pınar Selek’in avukat Alp Selek’in de belirttiği gibi bugün bu mahkeme verdiği kararla sıkıyönetim mahkemelerinin ve DGM’lerin verdiği kararlardan daha hukuksuzdu. Bu cesareti nereden alıyorlar? Bir insanın yıllardır gençliğini heba edip üzerine hayatının kalan kısmına haksız yere kilit vurmak nasıl bir hukuk?
devamı...

Sol-24/01/2013
Mısır Çarşısı’nda meydana gelen patlamaya ilişkin yargılanan Sosyolog Pınar Selek davası 3. kez görüldü. Mahkeme, skandal bir dava sürecinin ardından Selek’i ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum etti.
devamı...

DAMLA GÜLER -Vatan -24/01/2013
Müebbet hapse çarptırılan Selek, kararın ardından...yıldır süren Mısır Çarşısı davasında mahkeme dün üçüncü kez karar verdi. Yurt dışında olduğu için İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya katılmayan Selek’i aralarında babası Alp Selek ve kardeşi Seyda Selek’in de aralarında olduğu yaklaşık 100 avukat savundu. Yurt dışından gelen heyetlerin de izlediği duruşmada Selek’in avukatları söz aldı.
devamı...

FATİH YAĞMUR - Radikal-24/01/2013
Mısır Çarşısı'nda meydana gelen patlamayla ilgili aldığı beraat kararı Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından bozulan Sosyolog Pınar Selek'in hakkında müebbet hapis cezası verdi. Oyçokluğuyla alınan karar uyarınca Selek hakkında yakalama emri de çıkarıldı
devamı...

CNN Türk -24/01/2013
Taksim'de bir grup, Mısır Çarşısı'nda 7 kişinin öldüğü, 127 kişinin de yaralandığı patlamaya ilişkin davada Pınar Selek'in, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasını protesto etti. Amargi Feminist Derneği'nin bulunduğu Büyükparmakkapı Sokak'ta toplanan yaklaşık 100 kişilik grup, "Pınar Selek'in beraatini geri istiyoruz", "Hep Tanığız Hala Adalet Bekliyoruz", "Hatadan Dönülsün Yasaya Uyulsun" yazılı döviz ve pankartlar taşıdı.
devamı...

Zeynel LÜLE - Ayşegül USTA/İSTANBUL - Hürriyet - 25/01/2013
MISIR Çarşısı’nda 7 kişinin ölümü, 127 kişinin de yaralanması ile sonuçlanan 1998 yılındaki patlamaya ilişkin 14 yıldır devam eden davada üçüncü kez kararını açıklayan mahkeme heyeti, Yargıtay’ın bozma kararına uyarak Pınar Selek ve Abdülmecit Öztürk hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Ağırlaştırılmış müebbet cezası alan Pınar Selek Hürriyet’e yaptığı özel açıklamada, “Çok yakınımın ölüm haberini almış gibiyim. Çok üzüntülüyüm” dedi.
devamı...

Focus Haber -24/01/2013
Mısır Çarsısı'nda meydana gelen patlama ile ilgili olarak ağırlaştırılmış müebbet cezası alan Pınar Selek için bir grup destek yürüyüşü yaptı. Saat 19.30 sıralarında İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Amargi dergisi önünde toplanan eylemciler 'Pınar Selek'in Beraatini Geri İstiyoruz" yazılı pankart açarak eylem yaptı.
devamı...

Milliyet-24/01/2013
Mısır Çarşısı’nda meydana gelen patlamayla ilgili olarak ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Sosyolog Pınar Selek için İstiklal Caddesinde destek yürüyüşü yapıldı.
devamı...

Selahattin GÜNDAY - İSTANBUL DHA - 24/01/2013
Mısır Çarşısı'nda 7 kişinin öldüğü, 127 kişinin de yaralandığı patlamaya ilişkin davaya bakan İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, sosyolog Pınar Selek'in ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Daha önce Pınar Selek ve Abdülmecit Öztürk hakkında iki kez beraat kararı veren mahkeme başkanı Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu, karara muhalefet etti. Başkan Yılmazabddurahmanoğlu, daha önce verilen beraat kararında direnilmesi yönünde oy kullandı.
devamı...

skyturk - 23/01/2013
Pınar Selek: "15 senedir süren karmaşık bir dava, biz de anlamadık. Bunu sadece 'işkence' olarak yaşıyorum. Ayakta kalmamı gittikçe güçlenen dayanışmayla sağlıyorum. Araştırmalarımdan dolayı kurban seçildim. Bir dönemin komplosu olduğunu düşünüyorum. Davanın devam etmesinin sebebi hala aynı zihniyetin hakim olmasıdır."
devamı...

Dünya Genç Yeşilleri, neredeyse 15 yıldır Türkiye’de kendisine karşı devam eden adli yargılama ile mücadele eden sosyolog, yazar ve insan hakları savunucusu Pınar Selek ile dayanışma içinde olduğunu belirtmek istemektedir. 24 Ocak 2014 tarihindeki durusma için yapılacak tüm uluslararası dayanışma faaliyetlerini sonuna kadar destekliyoruz.
devamı...

Erdem Güneş – Hürriyet Daily News - 23/01/2013
Yıllar geçti hepiniz hikayenin başını sonunu biliyorsunuz, onu beraat ettireb mahkeme davayı yeniden başlattı davasını. Yarın İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde dava yeniden görüşülecek, o ise Strasbourg Üniversitesi’nde etrafında kendi deyimiyle “dayanışma çemberi” içinde beraatini bekliyor olacak. Dün dava öncesinde telefonda konuştuk Pınar Selek’le, Strasbourg’da bir kez daha umutla bekliyor…
devamı...

İstanbul - 21/01/2013
Üç kez beraat etmiş Pınar Selek’in beraatini geri istiyoruz. Sosyolog-yazar Pınar Selek, bilimsel araştırması yok edilerek başına örülen Mısır Çarşısı komplosundan tam üç kez beraat ettiğinde oradaydık. Bir işkence olarak yaşatılan on dört yıllık yargılama sürecini Türkiye ve dünya kamuoyu olarak birlikte yaşadık...Türkiye ve dünyadan pek çok insan hakları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğretim üyeleri, öğrenciler, sanatçı, gazeteci ve yazarların desteklerini açıkladığı davanın yeni duruşması tarihinde, 24 Ocak 2012 Perşembe 09.30’da Çağlayan Adliyesi C Kapısı önünde basın açıklaması yapılacak. Ardından 10.30’da duruşmaya geçilecek. Hepinizi bu sembolik önemdeki davaya el vermeye çağırıyoruz. Yasaların zulüm değil adalet getirmesi için, üç kez beraat etmiş Pınar Selek’e beraatinin geri verilmesi için oradayız. Ta ki Pınar özgürce Türkiye’de yaşar ve yaratır oluncaya kadar…
devamı...

Uçan Süpürge Haber Merkezi - Ankara - 23/01/2013
14 yıldır süren Mısır Çarşısı davasında Pınar Selek'in yargılanmasına yarın devam edilecek. 'Hâlâ Tanığız Platformu', aynı davada üç kez beraat almış Selek'in 24 Ocak 2013'te (yarın) saat 10:30'da Çağlayan Adliyesi'nde görülecek duruşmasına katılım çağrısı yapmıştı. Ankara'dan sosyoloji öğrencileri de bugün saat 12.30'da TBMM önünde buluşarak bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Öğrenciler, yarınki Pınar Selek davasına katılım çağrısında bulundu ve "biz de tanığız" dedi.
devamı...

İnsan Hakları Enternasyonal Ligi Başkanı -FİDH ve AEDH İnsan Hakları Organizasyonu Almanya Bölümü- Bayan Prof. Dr. Fanny-Michaela Reisin 24 Ocak 2013 tarihli Pınar Selek davası duruşmasına gözlemci olarak katılmayı arzu etmektedir. Giesebrechtstr. 4, 10629 Berlin adresinde mukim Bayan Prof. Reisin’in akredite edilmesini saygılarımızla rica ediyoruz.
devamı...

Bahadır Selim Dilek - Cumhuriyet/Strasbourg -23/01/2013
Avrupa Konseyi, Mısır Çarşısı’nda 15 yıl önce yaşanan ve 7 kişinin ölümü, 127 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan patlamayla ilgili yargılanan sosyolog Pınar Selek’e destek verdi. Avrupa Konseyi Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi İzleme Komisyonu’nun Türkiye raportörü Josette Durrie dün Selek’le bir süre görüşürken yarın yapılacak duruşma öncesi Selek’e destek için, doktora öğrencisi olduğu Strasbourg Üniversitesi’nde öğretim üyeleri bir saatliğine ders bırakacak. Selek, yarınki kritik duruşma öncesinde Strasbourg’da Cumhuriyet’in sorularını yanıtladı.
devamı...

İstanbul - BİA Haber Merkezi - 23/01/2013
14. yılını dolduran Mısır Çarşısı patlaması davasında Pınar Selek'in yargılanmasına devam edilecek. Duruşma esnasında Selek'in eğitim gördüğü Strasbourg Üniversitesi'nde ders bırakılacak.
devamı...

17.01.2013

Son haftlarada Türkiye’de Çin ve ıran’dakinden daha fazla gazetecinin cezaevlerinde tutulduğunu bilgisini aldık.Türk Hükümeti ve mahkemeler ifade özgürlüğünü ifade özgürlüğünü önemsemiyor. Ancak ağır ifade özgürlüğü ihlallari yalnızca gazetecileri olumsuz etkilemiyor.Hükümet, kurumlar ve tutucu mahkemelerin hoşlarına gitmeyen bilimsel araştırmalar yapan uzmanlar da kurum ve mahkemelerin baskılarına uğruyorlar. Türk toplumunda kadınların konumlarını araştıran önde gelen araştırmacı Pınar Selek’in durumu buna örnek olarak gösterilebilir. Selek’in araştırmasının sonuçları ataerkil baskıların nasıl yapıldığını gösteriyor. Mahkemelerin Selek’e yönelik eziyeti bu baskının nasıl yapıldığını doğruluyor. Pnıar Selek Davası’nda mahkeme Selik’i mahkum edebilmek için ülkede geçerli olan yasaları hiçe sayıyor. Gazeteci, Araştırmacı, Sanatçı,Yazar ve diğer aydınlara yönelik baskılar hükümetinin onayıyla yaplıyor. Öyleki Ülkenin ıçişleri Bakanı aydınlardan yükselen toplumcu-eleştirel sesleri “Terörizmin Arka Bahçesi” olarak adlandırıyor. devamı...


İzmir - 23/01/2013
Bizler, İzmir Kadın Meclisi ve kadın örgütleri, bağımsız feminist aktivist kadınlar; Pınar Selek’in akademik ahlak ve bilimsel etik kurallarına bağlı kaldığı için cezalandırılmak istendiğinin farkındayız. Bu nedenle Pınar Selek için adalet, hepimiz için adalet istiyoruz.
devamı...

Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu (FIDH) ve İşkenceye Karşı Dünya Örgütü’nün (OMCT) ortak yürüttüğü bir program olan İnsan Hakları Savunucularının Korunması için Gözlem’e yeni bir bilgi ulaşmıştır ve aşağıda anlatılan Türkiye’deki durum için acil müdahalenizi talep etmektedir.
devamı...

Cumhuriyet - 22/01/2013
45. SİYAD Türk Sineması Ödülleri sahiplerine verildi. 'Tepenin Ardı', en iyi film ve senaryo dahil üç ödül alırken, Zeki Demirkubuz'a en iyi yönetim ödülü kazandıran 'Yeraltı' geceden beş ödülle ayrıldı. 'Yeraltı'ndaki performansıyla en iyi yardımcı kadın oyuncu seçilen Nihal Yalçın, ödülünü Pınar Selek'e adadı.
devamı...

İzmir - 22/01/2013
İzmir Kadın Meclisi Pınar Selek Davasında Pınar'a desteğini göstermek için 23 Ocak Çarşamba saat 11:00'de İzmir Kent Konseyi'nde basın açıklaması yapmak üzere tüm kadın örgütlerine çağrıda bulundu.
devamı...

Sabah - 22/01/2013
Mısır Çarşısı'nda 15 yıl önce yaşanan ve 7 kişinin ölümü, 127 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan patlamayla ilgili yargılanan Sosyolog Pınar Selek davasında yine karar aşamasına gelindi. Yerel mahkemenin 3 kez beraat kararı, Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından bozulmuş ancak yerel mahkeme, 'beraat' kararında direnmişti. 22 Kasım'daki son duruşmada mahkeme direnmekten vazgeçtiklerini açıklamıştı. Dava 24 Ocak 2013'e ertelenmişti. Selek'in doktora öğrencisi olduğu Strasbourg Üniversitesi, rektör yardımcısı düzeyinde bir heyetle duruşmaya gelerek Selek'e destek olacak. Ayrıca üniversitede duruşma günü derslere girilmeyecek.
devamı...

Fransa'daki sosyologların bilimsel ve profesyonel derneği olan Fransız Sosyoloji Araştırmaları Derneği, Uluslararası Sosyoloji Araştırmaları Derneği ve Avrupa Sosyoloji Araştırmaları Derneği'ne bağlı olarak çalışmaktadır. Derneğimiz, meslektaşımız Pınar Selek için her türlü desteği verdiğini belirtmek istemektedir.
devamı...

Bu vakanın Türkiye’de ve Türkiye sınırlarının ötesinde neden olduğu memnuniyetsizliği paylaşıyor ve 14 yıl önce başlayan bu sürecin, tümü Pınar Selek’i aklayan önceki mahkeme kararlarına saygı göstererek sona ermesi için Fransa ve Avrupa makamlarını diplomatik düzeyde müdahaleye çağırıyoruz. Ayrıca 24 Ocak’taki duruşma sonuçlarının olumsuz olması halinde Pınar Selek'e siyasi sığınma hakkı tanınması için yapılacak girişimlere Fransız hükümetinin destek vermesini talep ediyoruz.
devamı...

Feminist ve antimilitarist sosyolog Pınar Selek 14 yıldır hukuki ve siyasi bir zulme karşı mücadele veriyor. Sosyalist Parti, apaçık orta olan usul ihlallerinin durmadan tekrar etmesi karşısında endişeli; hakkındaki beraat kararları nihâi yargı değerinde değilmişçesine, savunmanın bu davada hiç durmadan Pınar Selek’in masumiyetini ispat etmeye davet edilmesi karşısında öfkelidir.
devamı...

Yeni Anti-kapitalist Parti Türkiyeli aktivist ve sosyolog Pınar Selek’le dayanışma içinde olduğunu duyurur. Pınar Selek’in feminizm, anti-militarizm, vb. pek çok siyasal mücadeleye olan bağlılığı ve sürekli yeni ifade biçimleri yaratması, onun her zaman ezilenlerin yanında olduğunun birer göstergesidir.
devamı...

Attac Strazburg, Pınar Selek’in 24 Ocak’ta İstanbul’da yapılacak duruşmasına katılmak üzere toplu destek için yapılan çağrıyı hazır bulunacağı yönünde cevaplamıştır ve heyete iki aktivist dahil olacaktır.
devamı...

İstanbul-21/01/2013
Esmeray'ın Sokak Sanatçıları Atölyesi ve 1996 yılında Travesti ve transeksüellere yönelik dışlama ve şiddet atmosferindeki Ülker Sokak deneyim ve tanıklıklarını konu alan “Bizim Sokak” anlatısı 20 Ocak 2013 Cezayir Salon'da seyirci ile buluştu. 24 Ocak'ta görülecek duruşma öncesi Pınar Selek'e yeni oyunu “Bizim Atölye”yle destek veren Esmeray, Pınar Selek'le birlikte çalıştıkları ve farklı dışlama mekanizmalarından etkilenen insanların ortaklaşa yürüttüğü Sokak Sanatçıları Atölyesi zamanlarını kendine has meddah üslubuyla sahneleyerek, kimi zaman hüzünlü ancak çoğunlukla eğlenceli anlatısıyla seyircisiyle buluşturdu. Bizim Atölye, sokaktan toplanan çöplerin dönüştürülüp tekrar sokağa geri kazandırıldığı diğer yandan da tiyatro gösterileri, dergi çalışmalarının yapıldığı ve katılanların dönüşümünün hikayesi.
devamı...

Fransa Genç Yeşilleri, Türkiye’de 14 yıldır sonu gelmeyen bir yargı süreciyle mücadele eden Türkiyeli sosyolog, feminist ve anti militarist aktivist Pınar Selek’i desteklemek için birleşti.

devamı...


Türk yazar, sosyolog ve insan hakları aktivisti Pınar Selek’e karşı yaklaşık 15 yıldır sürdürülen ceza davasında Kasım 2012 tarihinde ciddi anlamda endişe verici yeni bir döneme girilmiş durumdadır.

devamı...


Bir Alman kadın hakları organizasyonu olan TERRE DES FEMMES davaya müdahil olmak için mahkeme başkanına dilekçe gönderdi.

devamı...


Tiyatro oyuncusu Esmeray, 24 Ocak’ta görülecek duruşma öncesi Pınar Selek ’e yeni oyunu ‘Bizim Atölye’yle destek veriyor. ‘Cadının Bohçası’, ‘Yırtık Bohça’ oyunlarıyla tanıdığımız Esmeray, bu kez seks işçiliği döneminin öncesine, Selek’in her biri farklı dışlama mekanizmasından etkilenen insanlarla ortaklaşa yürüttüğü Sokak Sanatçıları Atölyesi zamanlarına götürüyor seyirciyi. ‘Bizim Atölye’ 20 Ocak Pazar saat 19.00’da Cezayir Salon’da izlenebilir.
devamı...

Paris - 18/01/2013
Pınar Selek yalnız değildir!...24 Ocak 2013’de, bu bitmek bilmez davanın bilmem kaçıncı mahkemesinde yine gözlemci olarak orada olacağız. Bu dava ve haksızlıklar 14 yıldır feminist ve antimilitarist bir insanı susturmak için sürdürülmektedir ama kazanamayacaklar. Pınar Selek’in mücadelesi bizim de mücadelemizdir. Pınar Selek bir adalet ve barış sembolüne dönüşmüştür. Biz de onun yanındayız, gün geçtikçe kalabalıklaşıyoruz, büyüyoruz.
devamı...

Sosyoloji öğrencileri 3 kez beraat etmesine rağmen türlü hukuksuzluklara yargılanmasına devam edilen sosyolog Pınar Selek için çağrı yaptı.
devamı...

Türkiye adaletine yönelik simgesel ve güçlü bir mesaj için Avrupa Parlementosu’nda toplanan bir komisyon Pınar Selek’i destekliyor.
devamı...

Pınar Selek'in de üyesi olduğu La Lune derneği başkanı Irène Tabellion davayı izleme İstanbul'a geliyor.
devamı...

Pınar Selek’in gerçekte suçlandığı şey, araştırmacı ve yurttaş bir kadın olarak, kurulu düzeni rahatsız eden azınlıkların, Kürtler’in, fahişelik yapan kadınların, cinsel azınlıklıkların yanında mücadele vermesidir." diyen göçmenlerle ve sığınma talbinde bulunanlarla dayanışma derneği CIMADE davayı izlemek için bir temsilci gönderiyor.
devamı...

Pınar Selek haksız yere suçlanmıştır ve özgür olmalıdır.
İsmi temize çıkarılmalıdır.
devamı...

Strazburg Üniversitesi, 24 Ocak'taki duruşmayı izlemek için temsilciler gönderiyor.
devamı...

19.01.2013
T24
Fransa'da 30'u aşkın parlamenter sosyolog ve kadın aktivist Pınar Selek için çağrıda bulundu. Parlamenterler, Fransız ve Avrupa makamlarını "diplomatik düzeyde müdahaleye" çağırdı.
devamı...

Sol Cephe 67 18.01.2013
Pınar Selek’e tam desteğini sunan Sol Cephe 67, kesin ve geri dönüşü olmayan beraat kararı alınması için 24 Ocak’ta İstanbul’a gidecek heyete katılacaktır. Pınar Selek için uluslararası dayanışma!
devamı...

Başkan, Myriam Chopin-Pagotto 14 Ocak 2013, Strasbourg
Pınar Selek yalnız değil, her zaman tanığı olacağız ve dayanışacağız! Türkiye’de ve ötesinde böylesi bir gelişmenin yarattığı tepkileri ve kınamaları paylaşırken, Türk yetkililerin, yargının daha önce vermiş olduğu kararlarda direnerek ki bu karalar tamamen suçsuzluğunu göstermiştir, bir an önce ve şartsız olarak 14 yıl önce başlayan bu davayı hemen bitirmeye çağırıyoruz
devamı...

Kültürlerarası Yurttaşlar Hareketi - Strasbourg 14.01.2013
Pınar Selek davasında her ne kadar ayaklar altına alındığını görmemize rağmen, biz halen hukuk ve adaletin üstünlüğüne inanmak istiyoruz. Derneğimizi temsilen Başkanımız Christine Panzer 24 Ocak’ta İstanbul’a gelecek delegasyonda yer alıp koşulsuz bir şekilde desteklediğimizi belirtip ve duruşmayı izleyecektir.
devamı...

Strasbourg-17 Ocak 2013
AB-Türkiye Karma Parlamenter Komitesi, Avrupa Parlementosu’nda dün Pınar Selek Davası ile ilgili özel bir toplantı düzenledi. Otuzun üzerinde Avrupa Parlementosu Milletvekili’nin katılımının yanı sıra Strasbourg Üniversitesi Rektör Yardımcı Edouard Mehl, Strasbourg Belediye Başkanı Pernel Richardo ve Fransa’nın önde gelen sivil toplum örgütü temsilcileri de toplantıyı izledi. Mısır Çarşısı davasında 22 Kasım 2012 duruşmasından itibaren yaşanan skandal niteliğindeki hukuksuzluklara Türkiye ve dünyada tepkiler artarak büyüyor. 24 Ocak’ta görülecek olan duruşma yaklaşırken, Avrupa Parlamentosu konuyu gündemine aldı.16 Ocak Çarşamba günü AB-Türkiye Karma Parlamenter Komisyonu, Strasbourg’taki oturumunda, Pınar Selek davası üzerinden, Türkiye’de hukuk reformu sürecini tartıştı.
devamı...

İtalya - 17/01/2013
Pınar Selek, geçtiğimiz 14 yıldır adaletsiz bir yargılama sürecine maruz kalan, tanınmış bir Türkiyeli feminist, anti militarist ve barış aktivistidir. 1998’den beri Türk devleti Pınar’a, Türk Devleti ve Kürtler arasındaki silahlı çatışmanın durumu ve olası çözümlerine dair sosyolojik araştırması sebebiyle tam anlamıyla eziyet etmektedir.
devamı...

Kaos GL -16/01/2013
24 Ocak’ta Mısır Çarşısı Davası’nda yargılanacak sosyolog Pınar Selek’e Ankara’da sosyoloji öğrencilerinden destek var. Ankara’daki sosyoloji öğrencileri 23 Ocak’ta Yüksel Caddesi’nde İnsan Hakları Anıtı önünde gerçekleştirecekleri basın açıklamasından sonra otobüsle İstanbul’a gidecekler.
devamı...

Strazburg - 15/01/2013
Avrupa Parlamentosu AB-Türkiye Karma Parlamenter Komitesi, 16 Ocak Çarşamba günü Strasbourg’da ‘Türkiye’de Hukuk Devleti’ bağlamında Pınar Selek davasını görüşmek üzere özel bir toplantı düzenliyor. Toplantıya katılacak olan Pınar Selek’in avukatlarından Ayhan Erdoğan, yerel mahkemenin hukuka aykırı olarak beraat kararını bozma girişimi ve büyük tepkilere yol açan son duruşmalardaki adaletsizlikleri ayrıntılı bir sunumla kamuoyu ile paylaşacak. Bir diğer katılımcı Türkiye ceza yasası reform komisyonu uzmanı hakim Luca Pirelli de süreçle ilgili değerlendirmelerini sunacak. Avrupa Parlamentosu’nun Pınar Selek davasını gündeminde tuttuğunu ve yakından takip ettiğini bir kez daha gösteren bu önemli toplantıda AB-Türkiye Karma Parlamenter Komitesi Başkanı Helene Flautre başta olmak üzere çok sayıda parlamenter de hazır bulunacak.
devamı...

Esra Açıkgöz - Cumhuriyet Dergi - 13/01/2013
Pınar Selek, 1998'de 'Mısır Çarşısı bombacısı' diye lanse edildiğinde yılan hikâyesine dönecek bir davanın sanığı olacağını bilmiyordu kuşkusuz. Babası Alp ve kız kardeşi Seyda Selek de. Üç kez beraat verilen, 15 yılı deviren bu dava hepsinin hayatını değiştirdi. Tam bitti diyorlardı ki, yine hukuk dışı uygulamalarla işler karıştı. Şimdi 24 Ocak'taki duruşmayı bekliyorlar. Adalet umudu mu? Hâlâ diri, çünkü biliyorlar ki adalet sadece mahkemeden çıkmaz; kamuoyu onların yanında.
devamı...

marksist.org- 12/01/2013
Pınar Selek için bugün İzmir'de bir dayanışma eylemi düzenlendi. Eylemde, 24 Ocak'taki duruşma için Çağlayan adliyesine çağrı yapıldı. 14:30'da Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde buluşan grup, "Haksızlığa dur de!", "Bir resmi komplo öyküsü: Pınar Selek davası", "Hepimiz tanığız, hâlâ adalet bekliyoruz" dövizleri taşıdı.
devamı...

Özgür Açılım-11/01/2013
... Mirzabeyoğlu ve Selek’in artık simgeleşmiş davalarında müsbet adımlar atılamıyorsa, “28 Şubat’la Hesaplaşıyoruz” demenin ne kadar anlamlı olduğu da ayrıca tartışılmalıdır. 28 Şubat’la hesaplaşmak için 28 Şubat “siyasi” yargı kararlarının iptal edilmesi gerekir. İşinden, okulundan, hürriyetinden mahrum edilen insanların hakları geciktirilmeden ve ‘lutfa konu edilmeden’ iade edilmelidir.
devamı...
Sosyolog Pınar Selek'in de mezunu olduğu Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nden öğrenciler Pınar Selek'e tanık olduklarını duyurmak için "Pınar Selek'e biz de tanığız!" isimli videoyu yayınladılar. devamı...
Yeter! Pınar Selek`e Nihai Beraat! Pınar Selek'le ilgili kampanyayı destekledim çünkü Pınar Selek'in durup dinlenmeden sürdürdüğü adalet ve özellikle de kadın hakları çalışmalarını son derece önemli buluyorum. Yolun açık olsun yoldaş Pınar! Pek çok arkadaşın var, Almanya'da da. Bize güvenebilirsin, yanındayız... devamı...

Nor Radyo - 02/01/21013
2 ocak 2012 çarşamba akşamı Anuşabur'a konuk olan Pınar Selek: "İyimserlik ve kötümserliği çöpe atalım, bir güzellik yaratıp , onu yaşatmaya çalışalım." dedi. Biz de diyoruz ki; 24 Ocak 2013'te görülecek duruşmada 15 yıla yakın zamandır süren adalet garabetine karşı seslerimizi birleştirelim, orada "Hep tanığız hala adalet bekliyoruz" diye hep birlikte bağıralım!!!
devamı...
Pınar Selek, 12 Ocak 2013 Cumartesi günü 10. Paris Belediye Binası'nda düzenlenecek "Demokrasi Mücadelesi ve Aydınların Toplumsal Sorumluluğu" konferansına konuşmacı olarak katılacak. devamı...
Uykusuz Dergisi 14 yıldır sürdürülen ve adeta hukuk işkencesine dönüştürülen Pınar Selek davasını karikatürle eleştirdi. devamı...
Pınar Selek'in avukatları, reddi hakim taleplerini yasaya ve usule aykırı biçimde reddeden İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin kararına karşı itirazda bulundu. İtiraz dilekçesinde, 22 Kasım 2012 günlü duruşmada, daha önce Pınar Selek hakkında verilen beraat kararında direnilmesi kararını, yasaya ve Yargıtay Genel Kurul kararlarına aykırı biçimde geri alan mahkeme heyetinin objektifliğini yitirdiği somut örneklerle tarif edildi. Avukatlar, objektifliğini yitirdiği açık olan mahkeme heyetinin davadan el çekmelerini bir kez daha talep ettiler. devamı...

Gözde Tüzer-Evrensel-12/12/2012
Pınar Selek davası, hukuk usulü açısından, emsalini bulamadığımız uygulamalarla dolu. Mısır Çarşısı patlamasıyla ilgili davada Yargıtay bozma kararı vermesine rağmen, mahkeme 9 Şubat 2011 tarihinde daha önce verdiği beraat kararında direndi. Bir mahkeme bir konuda sadece bir kere karar verebilir. Bir dava hakkında tek bir karar verilebilir. 22 Kasım’da bu kararı geri aldı. Bu hukuk usulünde emsali olan, öngörülecek bir karar değildir. Dolayısıyla bunu hukukla anlatmak mümkün değildir.
devamı...

Birgün-14/12/2012
Mısır Çarşısı'ndaki patlamayla ilgili yargılandığı davada iki kez beraat eden Pınar Selek'in yargılanmasına devam edildi. Avrupa Parlamentosu'nın "yargı tacizi" olarak değerlendirdiği dava İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.
devamı...

Birgün-14/12/2012
Sosyolog Pınar Selek üç kez beraat ettiği davadan dün bir kez daha yargılandı. İddia makamı, Selek için müebbet hapis cezası istemini yineledi. Reddi hakim taleplerinin kabul edilmemesi üzerie avukatlar, bir üst mahkemeye itiraz edeceklerini bildirdi. Mahkeme zorunlu olarak 24 Ocak'a ertelendi.
devamı...

Birgün-13/12/2012
Hukukçular, İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Pınar Selek hakkında verilen beraat kararını geri almasının 'siyasi tutum' olduğunu belirtti.
devamı...

Birgün-18/12/2012
Deniz Gezmiş’in idamının 40’ıncı yıldönümünde 40 yıl önce yaşanan hukuksuzluğu yeniden 40 yıl sonra Türkiye’de bir örnek olarak Pınar Selek davasıyla yaşıyoruz. Belgesel aslında 40 yılda nereden, nereye geldiğimizi gösteriyor. Belgeselden herkes ders çıkarmalı.
devamı...

Posta-14/12/2012
İstanbul Mısır Çarşısı'nda meydana gelen patlamayla ilgili yıllardır yargılanan Pınar Selek, Strasbourg'ta basın toplantısı düzenledi. Strasbourg Belediye Başkanı Roland Ries AP parlamanterleri ve çok sayıda Fransız siyasiler Pınar Selek’e destek verdiklerini Fransız gazetelerinde son bir ay içinde duyurmuşlardı. Strasbourg ve çevresinde 50’ye yakın sivil toplum dernekleri Selek’in yanında olurken Avrupa genelinde 100’den fazla kurum Selek’e destek verdi.
devamı...

Sözcü-13/12/2012
Çok sayıda yerli ve yabancı gazetecinin takip ettiği dava saat 14:00′de başladı. Mısır Çarşısında 7 kişinin ölümü 127 kişinin de yaralandığı patlamaya ilişkin davada, İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nin sanıklar Pınar Selek ve Abdülmecit Öztürk hakkında verdiği son beraat kararı Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından bozulmuştu. İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi de 22 Kasım’daki duruşmada, beraat kararını geri çekti. Yedek hakimle görülen duruşmada, mahkeme heyeti, beraat kararında direnmekten vazgeçildiğini açıkladı. Bu kararla Pınar Selek ve Abdülmecit Öztürk için bir kez daha yargı yolu açıldı.
devamı...

Rengin Arslan-BBC Türkçe-13/12/2012
ınar Selek’in beraat etmesine karar veren mahkemenin kendi aldığı kararı bozmasının ardından çok zaman geçmedi. 22 Kasım günü, savcının temyizinin ardından Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nda ele alınacak davada, mahkeme daha önce aldığı beraat kararından caydı. İşte bu her kesimi şaşırtan ve Pınar Selek’in avukatlarının “ne Türkiye’de ne dünyada örneği olan bu kararın” ardından ilk duruşma bugün yapıldı.
devamı...

Radikal-12/12/2012
Bir grup avukat, Mısır Çarşısı Patlaması davası sanığı Sosyolog Pınar Selek hakkında verilen beraat kararına direnmekten vazgeçilmesine ilişkin adliye önünde açıklama yaptı
devamı...

Eylem Yılmaz-Radikal-11/12/2012
Sosyolog Pınar Selek'i üç defa beraat ettiren mahkeme, heyet değişince beraat kararını geri alması üzerine bir grup avukat yarın Çağlayan Adliyesi'nde basın açıklaması yapacak.
devamı...

Ayça Örer-Radikal-14/12/2012
Sosyolog Pınar Selek'in 14 yıldır süren Mısır Çarşısı davası dün yine ertelendi. Selek bu davada 3 kere beraat etmiş son kararı Yargıtay bozmuştu.
devamı...

Radikal-16/12/2012
Deniz Gezmiş’in idamının 40’ıncı yıldönümünde 40 yıl önce yaşanan hukuksuzluğu yeniden 40 yıl sonra Türkiye’de bir örnek olarak Pınar Selek davasıyla yaşıyoruz. Belgesel aslında 40 yılda nereden, nereye geldiğimizi gösteriyor. Belgeselden herkes ders çıkarmalı.
devamı...

Ayşe Akdeniz-Agos-15/12/2012
13 Aralık'taki erteleme kararı, sadece cürüm gününü erteliyor. Yani fatura kesilmiş, bunu söylüyorlar, sadece ödeme tarihini bir ay ertelediler. Dün kararı öğrenip duruşma tutanağını okuyunca, bu filmin burada bitmediğini açıkça gördüm. Hissediyorum, her türlü hukuksuzluğu deneyecekler
devamı...
13 aralık 2012 günü saat 11:30'dan itibaren Münih Odeonsplatz'da 20 kişilik bir grup bir araya geldi. Pınar Selek davasında gelinen süreci protesto etmek amacıyla toplanan grup, ellerinde 'Yeter Artık! Pınar'ı da bizi de yıldıramazsınız", "Wir fallen nicht auf die tricks des staates rein! Eine Antimilitaristin kann keine Bombe legen!" (Devletin numaralarınıı yemiyoruz, Antimilitaristten bombacı olmaz), "Ya Basta! Wir sind Zeugen/inen von Pınar Selek!" (Yeter! Pınar Selek'in tanıklarıyız) yazılı pankartlarla önce kendi hazırladıkları metni Almanca ve Türkçe olarak okudular. devamı...

Hürriyet-12/12/2012
Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten daha önce üç kez beraat eden Pınar Selek'in Mısır Çarşısı davasında yeniden yargılanmaya başlamasından endişeli olduğunu söyledi.
devamı...

RADİKAL - 14/12/2012
Mısır Çarşı'sında gerçekleşen patlama nedeniyle yargılanan Pınar Selek Strasbourg'ta basın toplantısı düzenledi.Toplantıyı 20'ye yakın Türk ve Fransız basını takip etti. Basın toplantısına, 24'üncü Türk Sinema Günleri için Strasbourg'ta bulunan Türk sinemasının usta yönetmenleri Onur Ünlü, Reis Çelik ile gazeteci Can Dündar da katıldı.
devamı...

İstanbul - 13/12/2012
Sosyolog-yazar Pınar Selek’in tam üç kez beraat ettiği Mısır Çarşısı davası ile ilgili yan davalarda son duruşmada alınan skandal karar sonrası Çağlayan Adliyesi İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 13 Aralık 2012 Perşembe günü görülen duruşma kamuoyunun yoğun ilgisiyle karşılaştı. Dava öncesi Hala Tanığız Platformu tarafından düzenlenen ve Deniz Türkali'nin okuduğu basın açıklamasında ulusal ve uluslararası destekçi kurumlar ilan edilirken hukuk kisvesi altında son dönemdeki çok bilinçli ve incelikli operasyona dikkat çekildi. Bir sıkıntı ile karşılaşan herkesin Pınar'a danıştığını , Pınar'ın da bu zor zamanlarda onların elini hiç bırakmadığın hatırlatan Türkali basın açıklamasının şu temenni ile noktaladı: “ Biz Pınar Selek’in elini tutmaktan gurur duyuyoruz. O eli hiç bırakmayacağız. Ta ki hep birlikte bu ülkenin sokaklarında onun özgürlüğünün şenliğini kutlayana kadar. O gün Pınar yine en önde olacak. El edecek hepimize, hep birlikte şarkılarımızı söyleyelim diye. İşte o gün bütün bu basın açıklamalarını konfeti yapıp havalara savuracağız ve kahkahalarla güleceğiz. Adalet dediğimiz de bu resimden ibaret.”
devamı...

14/12/2012
Asistan Girişimi, Ev-Eksenli Çalışanlar Sendikası (Ev-Ek-Sen), Muğla Savaş Karşıtı Kadın İnisiyatifi, Muğla HDK İl Meclisi ve Gençlik Meclisi, Şerzan Kurt Özgür Gençlik Derneği, bağımsız feministler ve öğrenciler, Muğla’da Pınar Selek davasıyla eşzamanlı dayanışma eylemi yaptı. 13 Aralık 2012’deki duruşmanın başlangıcı öncesi, saat 13.00’te başlattıkları duruşma eylemi, dört saat sürdü.
devamı...

Hala Tanığız Platformu - 12712/2012
Pınar Selek adaletten alacaklı. Bizse ona hukuk yoluyla reva görülen zulmün tanığıyız. 13 Aralık'ta 13:00'te Çağlayan Adliyesi C Kapısı'nda buluşuyoruz. Razı gelmediğimiz adaletsizliğe karşı hep birlikte direniyoruz.
devamı...

Cihat Arpacık - Yeni Şafak -12/12/2012
Mısır Çarşısı'ndaki patlama ile ilgili yeniden yargılanması istenen Sosyolog Pınar Selek, kendisinin de bir 28 Şubat mağduru olduğunu söyledi.
devamı...

Muğla-13/12/2012
Bugün bir dava için buradayız. Bugün İstanbul’da Çağlayan Adliyesi’nde görülmekte olan Pınar Selek davasını takip etmek, Pınar’la dayanışmak, onun yanında olduğumuzu ve olmaya devam edeceğimizi duyurmak için buradayız. Hukuksuz yargının ibretlik örneği olarak 14 yıldır süren bu davada sosyolog Pınar Selek olmayan bir suçla yargılanıyor. “Mısır Çarşısı patlaması” olarak bilinen olayın tek sanığı olarak yargılanıyor. Yargı sürecinin hâlâ devam etmesi bir hukuk trajedisi. Çünkü aleyhinde hiçbir rasyonel delil yok. Zaten çeşitli bilirkişi raporlarına göre olay bir tüpgaz patlamasından ibaret. Üstelik 14 yılda 3 kere, evet 3 kere beraat etti Pınar Selek. Ama dava hâlâ sürüyor. Sürdürülüyor. Davanın bu aldığı şekil, artık bir hukuk garabeti olmanın ötesine geçti; Pınar Selek için işkenceye dönüştü ve bu raporlarla da kanıtlanmış durumda. Ayrıca dava süreci hukuk skandallarıyla dolu: Emniyet’in yargıya müdahaleleri, düzmece olduğu ortaya çıkan tanık ifadeleri, işkence altında alınmış tanık ifadeleri ve son olarak da yerel mahkemenin kendini Yargıtay yerine koyması.
devamı...

İstanbul -13/12/2012
Biz Ev-Eksenli Çalışanlar Sendikası olarak, 14 yıldır olmayan bir suçtan yargılanan Pınar Selek’le dayanıştığımızı, Pınar’ın yanında olduğumuzu ve olmaya devam edeceğimizi duyururuz. Hukuksuz yargının ibretlik örneği olarak 14 yıldır süren bu davada sosyolog Pınar Selek olmayan bir suçla yargılanıyor. “Mısır Çarşısı patlaması” olarak bilinen olayın tek sanığı olarak yargılanıyor. Yargı sürecinin hâlâ devam etmesi bir hukuk trajedisi. Çünkü aleyhinde hiçbir rasyonel delil yok. Zaten çeşitli bilirkişi raporlarına göre olay bir tüpgaz patlamasından ibaret. Üstelik 14 yılda 3 kere, evet 3 kere beraat etti Pınar Selek. Ama dava hâlâ sürüyor. Sürdürülüyor. Davanın bu aldığı şekil, artık bir hukuk garabeti olmanın ötesine geçti; Pınar Selek için işkenceye dönüştü ve bu raporlarla da kanıtlanmış durumda. Ayrıca dava süreci hukuk skandallarıyla dolu: Emniyet’in yargıya müdahaleleri, düzmece olduğu ortaya çıkan tanık ifadeleri, işkence altında alınmış tanık ifadeleri ve son olarak da yerel mahkemenin kendini Yargıtay yerine koyması.
devamı...